Tę aplikację inaczej nazywać będą nauczyciele, inaczej rodzice a jeszcze inaczej uczniowie szkół, w których elektroniczny dziennik został wprowadzony. Nauczyciele, ci bardziej nowocześni, będą zadowoleni że program ułatwi pracę oraz pozbędą się papierowych ksiąg, ci bardziej tradycyjni ponarzekają, że nie są gotowi na takie „wielkie” zmiany. Rodzice będą wręcz w niebo wzięci, że o każdej ocenie, uwadze czy nieobecności dziecka dowiedzą się praktycznie od razu, zerkając na telefon czy tablet. A uczniowie? Zadowoleni raczej nie będą. Ta najmniej zainteresowana aplikacją grupa, przemianuje nazwę programu na „Inwigilator ucznia”.

Żyjemy już jednak w czasach, w których elektroniczne dzienniki zaczynają pojawiać się w szkołach. Niektóre szkoły narzekają na koszty takiego rozwiązania, bo tak na prawdę żeby całkowicie zrezygnować z papierowych dzienników, należy wyposażyć każdą pracownię, klasę i pomieszczenie w których odbywają się lekcje, w komputer bądź idąc wzorem polskiego Sejmu, wyposażyć każdego nauczyciela w służbowy tablet/smartfon (nie zapominając o łączu internetowym). Dodatkowo pozostaje kwestia, o której wspomniałem wcześniej. Nie tylko uczniowie będą niezadowoleni, ale i spora grupa nauczycieli, która nie czuje się swobodnie w nowych technologiach. Paradoksalnie może to uratować uczniów od wprowadzania takiej idei, bądź przyspieszyć wymianę kadry w szkołach (chyba wątpię). W dłuższej perspektywie czasu rozwiązanie oczywiście powinno wyjść na dobre wszystkim stronom.

Myślę, że nie trzeba specjalnie omawiać działania aplikacji, gdyż powinna być wszystkim zrozumiała. Likwidujemy fizyczne zapisy w papierowych dziennikach kosztem wirtualnych wpisów w internetowych bazach danych. Oszczędzamy papier i ryzyko zniszczenia zbioru z ocenami (a także niepowołanych wpisów ocen). Łatwo jednak przewidzieć, że w przyszłości pojawią się pewnie grupy zainteresowane crackerskim wejściem do takich baz.

Rozwiązanie przeznaczone jest dla uczniów powyżej 3 klasy podstawowej aż po poziom ogólniaków. Być może wcześniejsze klasy, korzystające z systemu literowego oceniania, nie zostały przewidziane przez autorów programu, choć nie sądzę by był to powód rezygnacji.  Obecnie i tak w klasach 1-3 szkół podstawowych istnieje opisowy system oceny każdego ucznia na zakończenie roku, więc rozwiązanie jest w tej chwili mało potrzebne.

Oceny wpisywane do eDziennika są synchronizowane z bazą internetowego dziennika mobiDziennik.pl i natychmiast widoczne w oddzielnych aplikacjach dla uczniów i ich rodziców. Każda z trzech stron zainteresowanych ocenami ma wgląd we własne statystyki. Napisałem o statystykach, gdyż elektroniczny dziennik przechowuje także dane dotyczące frekwencji oraz wszelkich uwag, czy opisów dotyczących ucznia. Nauczyciel może zastosować dowolne wagi oraz kolorystykę ułatwiającą końcową ocenę ucznia. Konserwatywnych nauczycieli uspokoi fakt, że w razie potrzeby na stronach mobidziennik.pl istnieje możliwość wydruków papierowych. W szkołach, gdzie nie wszystkie klasy wyposażone są w dostęp do Internetu, nauczyciel może wprowadzić oceny lub inne informacje w późniejszym czasie (co prawda nie jest to wtedy kompleksowe rozwiązanie działania idei, ale nie ogranicza szkół do instalacji sieci po całym budynku).

Każdy eDziennik rozpoznaje aktualnie prowadzoną lekcję według pory dnia, czy dnia tygodnia. Nauczyciel ma możliwość założenia hasła dostępu i łatwej nawigacji w systemie. W praktyce, eDziennik zastępuje w pełni wersję papierową, więc nauczyciel może wpisać temat lekcji czy przejrzeć zrealizowane już tematy. Poza tym może zbadać średnią klasy, czego szybko nie mógłby zrobić wcześniej. Praktycznie tylko od nauczyciela zależy jakie kolumny i wagi wprowadzi w swoim systemie oceniania. Oczywiście by wszystko znalazło się na stronach mobidziennika.pl nauczyciel musi połączyć się z Internetem. Tutaj znajdziemy krótki materiał pomocniczy.

Autor przygotował też wersję dla wychowawcy, który odtą ma ułatwiony wgląd we wszystkie wydarzenia z dni pracy swoich podopiecznych. Generalnie głównymi cechami elektronicznego
dziennika są:

    • integracja systemu dla oświaty
    • wspomaganie oceniania
    • możliwość prowadzenia kalendarza zajęć
    • ułatwienie pracy wychowawcy
    • ułatwienie wydruków świadectw i kart ocen
    • zarządzanie zwolnieniami uczniów i planów zastępstw nauczycieli
    • możliwość pełnej komunikacji zainteresowanych szczebli, od dyrektora przez nauczycieli i uczniów po rodziców

W tej chwili aplikacja dostępna jest tylko w AppStore (zarówno w wersji na iPod/iPhone jak i większy ekran iPada). Dziennik nauczyciela i wychowawcy są darmowymi programami, dziennik ucznia (czyli aplikacja przeznaczona dla ucznia i rodzica) jest już płatna i kosztuje $7.99