Ecobee3 lite – tańszy, więc gorszy?

24 Paź 2016

Nowy Ecobee 3 lite to przede wszystkim tańszy próg dla amatorów wdrażania inteligentnych rozwiązań do swoich domów. Odmiana Ecobee3 jest bardzo konkurencyjna do smart termostatów oferowanych na rynku, ale i tutaj trzeba nieco poszerzyć ofertę. Odmiana lite, jak sama nazwa wskazuje, ma skusić niższą ceną. Czy 80 dolców mniej to wyraźne pogorszenie możliwości termostatu Ecobee? Niekoniecznie! Właściwie zmian nie ma praktycznie wcale, choć jest downsizing w jednym, acz istotnym elemencie.

Ecobee3 lite

Przede wszystkim wciąż jest to smart termostat do naszej domowej sieci Wi-Fi, który można skomunikować z wieloma innymi standardami inteligentnego domu. 169$ za panel z dotykowym wyświetlaczem, obsługą ze smartfona, ale i asystentki głosowej Alexa to dobry rywal dla ostatniego Nesta. Dodajmy do tego współpracę z serwisem IFTTT, pozwalającym na integrację z innymi kanałami Internetu Rzeczy, wsparcie dla platform HomeKit od Apple oraz SmartThings od Samsunga, a wychodzi całkiem bogato wyposażony sprzęt.

Ecobee3 lite ma większość z opcji droższego brata, więc co poświęcono? Producent zrezygnował z czujników, którymi zachwala droższy zestaw. Chodzi o sensory pokojowe, które można rozmieścić po budynku i lepiej analizować sytuację wnętrza. Moduły dbają o pomiary ciepła i zimna, a potem przekazują dane do termostatu i dostosowują ogrzewanie. Innymi słowy, Ecobee3 lite to taki produkt entry-level, czyli wejściowy (np. dla mniejszych domów).

Ecobee3 lite

Firma chce dotrzeć do szerszego grona klientów. Myślę, że zainteresowani będą właśnie mieszkańcy mniejszych budynków, gdzie pomoc dodatkowych czujników nie jest konieczna. Wciąż termostat bazuje na przewodowej łączności, a nie jak wielu konkurentów, czyli bateriach. Czasem to wada, czasem zaleta. Zależy od potrzeb i możliwości. Stylistyka i design pozostały te same. Raczej nie znajdziemy tutaj różnic. Producent zaznacza przy tym, że to wciąż sprzęt „premium”. Większym domom sugerują zainteresować się czujnikami, ponieważ spełnią zadanie lepiej.

Coś jeszcze? Może warto dodać o aplikacji mobilnej. Jest lekko zmodyfikowana pod wariant Ecobee3 lite. Nadal oczywiście dostępna na iOS oraz Androida i pozwalająca programować sceny i dostosowywać ustawienia. Apka jest też dostępna na zegarki Apple Watch (idealne pod Siri). Mobilny program to też opcja zdalnego sterowania temperaturami.

źródło: Ecobee

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *