Jak zwiększyć własną produktywność przy komputerze? Rozszerzyć pulpit o kolejny ekran. Praca staje się wygodniejsza i można sporo więcej zdziałać. Pewnie wiele osób ma przy okazji wrażenie, że staje się wielkimi specami od kompów ;). Taka opcja to jednak domena jednostek stacjonarnych. Pokazywałem jednak już wcześniej na blogu, że laptopa można już powoli rozszerzać o wyświetlacz tabletu. Do tego posłuży sporo ciekawych uchwytów (na dole w powiązanych). Jeden z eksinżynierów z Apple zaproponował współpracę MacBooków z iPadami. Nadal jest to raczej rozwiązanie do biura, ale fajnie poszerza wyświetlacz, gdy nie mamy opcji podpięcia kolejnego ekranu.

Duet Display to pomysł na wykorzystanie tabletu i Maca jako jednego pulpitu, a raczej dodatkowego wyświetlacza. To szansa na większe pole do obsługi aplikacji o kolejne 10 cali. Jak zapewniają autorzy, projekt ma działać szybko i bez żadnych lagów, a wszystko za sprawą złącza Lightning oraz specjalnej aplikacji do pobrania z AppStore (iPad musi mieć wgrane specjalne oprogramowanie). Po tym cały zestaw będzie funkcjonował tak samo jak dodatkowy monitor. Można przesunąć myszkę okna z programami na wyświetlacz iPada i zaoszczędzić powierzchnię Macbooka. Jeśli znacie zalety z działania w takim zestawieniu, to docenicie pomysł. Mogę się założyć, że sporo posiadaczy laptopów Apple posiada też iPada, więc idea będzie miała dla nich sens.

 Aplikację przygotował Rahul Dewan, czyli inżynier pracujący w Apple nad iPadami i iMacami przez trzy lata. Twierdzi on, że podobno dodatkowe ekrany są w stanie wydobyć z nas prawie drugie tyle produktywności. Oczywiście mowa o użytkownikach, którzy naprawdę pracują na swoim sprzęcie i mają mnóstwo pracy. Czasem przeskakiwanie między ekranami nie jest zbyt wygodne, zwłaszcza, gdy musimy stale obserwować wiele treści. Można dzielić okienka na wyświetlaczu, ale pewnie nie tylko mi to niespecjalnie pasuje (chociaż na tabletach z Windows 8.1 niektóre aplikacje wyglądają nieźle, dostosowując się do przestrzeni w sposób responsywny).

Na rynku jest kilka rozwiązań do obsługi iPada jako drugiego ekranu, ale są one przenoszone drogą Wi-Fi. To może powodować pewne lagi. Duet niweluje ten problem do zera. Nie dość, że nie ma żadnych spowolnień, to na nowszych iPadach można wykorzystać pełną rozdzielczość Retiny. Można nawet wybrać odświeżanie zewnętrznego ekranu iPada między 30 lub 60 Hz. Warto mieć do dyspozycji też wygodną stację dokującą do tabletu Apple lub wspomniany wyżej uchwyt dla laptopa. Model takiej pracy jest też bardzo prosty i szybki w instalacji. Wystarczy pobrać aplikacje (na Macu i iOS), podpiąć tablet i skonfigurować połączenie. Dla mnie ekstra!

źródło: Duet Display