Możemy już śledzić i zbierać dane na temat naszej aktywności, do tego służą specjalne ubieralne sensory. Czasem naręczne gadżety służą również do kontroli domowego sprzętu, który tworzy już spore ekosystemy automatycznych rozwiązań z dostępem na smartfonie. Niebawem domowa sieć urządzeń będzie tak samo inteligentna jak nasz telefon – już teraz domowe wynalazki to całkiem pokaźny segment rynku. Powoli to oferty producentów dołączają pokojowe sensory (niektóre z wpisów na ich temat zawierają tego typu czujniki w kompletach). Dziś troszkę na temat CubeSonsors, oddzielnym systemie bezprzewodowego monitoringu domowej jakości powietrza i warunków do życia.

Wystarczy rozstawić po domu sensory (po jednym na każde pomieszczenie), a będą one niezależnie badały otoczenia, dając informacje na temat różnych danych dotyczących wewnętrznego poziomu powietrza. Związane jest to oczywiście z naszym zdrowiem, a przekaz ma nas uświadamiać w jakich warunkach żyjemy. CubeSensors wyposażono do tego celu w siedem czujników. Potrafią one zmierzyć jakość powietrza, temperaturę, wilgotność, oświetlenie, hałas, ciśnienie, a akcelerometr posłuży do badania ruchów. System dzięki temu może dostarczyć sporo istotnych informacji na podstawie zebranych danych.

Przykładowo, zbada historię temperatur i powiadomi kiedy możemy wyłączyć ogrzewanie (oszczędzając koszty). Alerty mogą też dotyczyć mierzenia światła np. w biurze, w którym pracujemy w trakcie dnia. Pozwoli to na ocenę możliwości korzystania z dziennego światła i wskazywanie użytkownikowi jak długo i do kiedy może działać bez potrzeby uruchomiania sztucznego ekwiwalentu z żarówki. W dwóch słowach: inteligentny dom. Tutaj jednak skupiamy się na tworzeniu odpowiednich warunków dla naszego jak najlepszego samopoczucia i zdrowia. Możliwość rozstawienia niewielkich kostek po całym domu to największa zaleta systemu. Pisałem już kiedyś o podobnym gadżecie, ale mierzył on sytuację w jednym miejscu (dokupowanie kolejnych sztuk było dosyć kosztowne).

Najistotniejsze będą jednak informacja na temat zanieczyszczenia i CO2 w pomieszczeniu, troszcząc się o odpowiednie powietrze do oddychania dla domowników. Zadba by było czyste i świeże. Takie podejście jest wynikiem wzrostu zainteresowania społeczeństwa kwestiami zdrowotnymi, które zwiększają świadomość użytkowników m.in. przez takie gadżety jak naręczne trackery fitness. Wygląda na to, że chcemy dbać o siebie coraz bardziej, a czujniki nam w tym pomagają. Kostki CubeSensors są przy okazji mało inwazyjne od strony stylistycznej i gabarytowej. Wszystkie można bezprzewodowo powiązać z aplikacją mobilną na smartfon, a ich obsługa możliwa jest też w bezpośrednim kontakcie z gadżetem (wystarczy nim potrząsnąć).

Aplikacja podpowie co jest nie tak i co warto wykonać, by polepszyć warunki (np. kiedy otworzyć okno). O wietrzeniu pomieszczeń często zapominamy, a jest to tylko jedna z wielu czynności związanych z zanieczyszczeniami domowymi. Kostki można zakupić w dowolnych pakietach (największy zestaw to 6 czujników). Ich ceny w zależności od liczby to przedział od 235 (dwie) do 455 euro. W każdej chwili możemy dokupić kolejną sztukę, rozszerzając ekosystem. Mobilną apkę przygotowano dla systemów iOS i Android, w niej musimy wskazać rodzaj pomieszczenia, by badanie jakości mogło odnieść się do konkretnych pomieszczeń.

źródło: cubesensors.com