Mnóstwo firm i producentów interesuje się segmentem inteligentnych domów. Powstaje wiele gadżetów komunikujących się ze smartfonami, przez co możliwe jest budowanie wspólnych zależności i odczytywanie różnych parametrów. Obok kamerek, zamków do drzwi, czy oświetlenia, swoje robią sensory zbierające dane na temat warunków wewnątrz pomieszczeń. Otrzymując informacje na temat otoczenia, możliwe jest efektywniejsze zarządzanie mieszkaniem, lepszy monitoring i pełniejszy obraz domu. Clime to polski multiczujnik w formie niewielkiej pastylki, która zmierzy dane i wyśle do mobilnej apki.

Celem jest powiązanie odczytów z inteligentnym domem, by jeszcze lepiej usprawnić automatyzację mieszkania. Po co nam w domu sensory? Ich celem jest zbieranie danych na temat temperatury, wilgotności powietrza, oświetlenia, ale i ruchu. Wystarczy umieścić gadżet w dowolnym miejscu, a dane z konkretnego punktu domu, czy nawet ogrodu, będą docierały na nasz smartfon. Są oczywiście bezprzewodowe, a ich wewnętrzna bateryjka ma wytrzymać nawet 1,5 roku – także rozmieszczenie ich w mieszkaniu starczy na wiele miesięcy. Docelowo chodzi o to, by usprawnić automatyczne działania w naszym domu.

Przykładowo, dane mogłyby docierać do termostatu, gdzie ten automatycznie dostosuje się do odczytów – obniży lub podwyższy temperaturę, by lepiej dopasować się do warunków pogodowych. Oszczędzając przy okazji energię (a przynajmniej optymalizując działanie ogrzewania lub chłodzenia). Czujniki światła mogą gasić lub zapalać żarówki automatycznie, dostosowując jasność do warunków. Te ruchowe z kolei reagować na wejście do pokoju, uruchamiając światło. Celem Clime jest dostarczenie nam niedrogiego systemu do obserwacji warunków i monitoringu mieszkania, byśmy niebawem mogli tworzyć powyższe relacje z inteligentnych wyposażeniem.

Autorzy projektu chcą też dostarczyć w Clime czujnik Co2 oraz nacisku. Rozważany jest też miernik koloru światła. Na razie nie wiadomo nic na temat cen. Jedyna wiadomość jaka widnieje na stronie producenta to przybliżona data premiery. Czujnik Clime ma zadebiutować w październiku. Dane są przesyłane przez moduł Bluetooth 4.0. Nie sprecyzowano też współpracy z platformami mobilnymi. Grafiki wskazują jednak, że iOS będzie obsługiwany, ale Android zapewne także.

źródło: climesense.com