Budzik to jeden z tych przedmiotów, których nie lubimy. Od lat trwają prace nad przygotowaniem przyjaznego modelu, czyli takiego, z którego będziemy zadowoleni, a nie denerwowali się na jego sygnał. Autorzy gadżetu Circa stworzyli wariant współpracujący z inteligentnymi sieciami IoT oraz połączony z rozwiązaniami do poprawy snu. Czy to sprawi, że będziemy odbierać produkt w lepszy sposób? Podejście jest inne. W jaki sposób smart budzik może zmienić opinie o porannym gnębieniu zaspanych domowników?

Circa

Monitorujemy już przeróżnymi trackerami aktywność przez cały dzień, a przecież reszta dnia jest równie ważna. Mowa o tej części doby, w której regenerujemy organizm. Znane marki ze świata wearable starają się o analizy snu, co umożliwia poprawienie wypoczynku i lepsze przygotowanie się do kolejnego dnia. Chodzi również o poprawię zdrowia. Naręczne gadżety nie są do tego celu idealne, choć z roku na rok coraz lepsze. Nie lubimy spać z gadżetami na nadgarstku (zwłaszcza po całym dniu), a nie zapominajmy jeszcze o ładowaniu sprzętu. Circa spróbuje zbadać pewne dane przez smart budzik, który ustawimy normalnie na szafeczce przy łóżku.

Głównym celem urządzenia jest oczywiście lepsze syn i zasypianie, a ma się to odbywać przez mniejsze rozpraszanie smartfonami oraz czujnikami ukrytymi pod materacem. Większość z nas zbyt długo patrzy przed snem w ekran telefonu lub tabletu, a zdecydowana większość po wybudzeniu od razu chwyta za niego ponownie. Samo ustawienie budzika powoduje, że mamy chęć na sprawdzenie powiadomień, portali społecznościowych itd. Mamy relaksować oczy, a nie jeszcze wydłużać czas potrzebny na wejście w odpowiednią fazę. Circa chce zmienić te złe przyzwyczajenia. Część wizualnych podpowiedzi zobaczymy na specjalnym ekraniku (np. pulsującą kropkę, która obniży tętno).

Circa

Zewnętrzne czujniki będą mierzyć najważniejsze parametry: ruch oraz oddech. Resztę znajdziemy w niezależnym od smartfona smart budziku. Na podstawie docierających odczytów będą generowane sugestie, czyli konkretny feedback, mający poprawiać efekty (wpływać na rutyny). Najważniejszy jest rytm i cykle, czyli pewna regularność w wypoczynku. Circa ma tego wszystkiego pilnować. Producent przygotował to tego integrację z elementami inteligentnych domów. Przy użyciu serwisu Triggi (coś podobnego do IFTTT) stworzymy sceny, czyli komunikację z innymi wyrobami, np. oświetleniem, czy termostatami. Stworzymy automatykę związaną z nocnym scenariuszem. Wybudzić możemy się ulubioną Playlistą ze Spotify. To w zasadzie nic innego jak kolejny moduł dla Internetu Rzeczy.

Połączenie z IoT jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli na dorzucanie kolejnych danych, mogących wpłynąć na dokładność analiz. W niedalekiej przyszłości producent chce przygotować kanały integrujące budzik z informacjami z trackerów aktywności (tak działa już m.in. Google Fit i Apple Zdrowie, więc to żadna nowość). Brakuje tylko połączenia z asystentką Alexa i już moglibyśmy nazwać gadżet nocną smart stacją. Projekt pojawił się na Kickstarterze gdzie w crowdfundingu próbuje zebrać środki potrzebne do realizacji prototypu.

źródło: Kickstarter