Jestem z rocznika, który nie musiał zdawać matematyki na maturze obowiązkowo, a jednak zdecydował się na model rozszerzony. Nigdy nie byłem humanistą, a więcej obecnie piszę niż przeliczam. Mimo wszystko, przedmioty ścisłe były dla mnie ciekawsze. Matematyka jest jednak teraz przedmiotem, który na egzaminie dojrzałości będzie obowiązkowy. Nie trzeba ukrywać, że młodzież niezbyt lubi liczyć. bo trzeba tutaj sporo wysiłku, regularności i umiejętności analitycznych. Osobiście uważam, że matematyka nie powinna być przez te kilka lat wyłączona z kanonu matur, bo to jednak podstawa kształcenia społeczeństwa.

Tym, którzy liczyć nie potrafią lub mają z tym problemy, z pomocą przyjdzie aplikacja mobilna. Znów mobilne technologie ułatwią życie. W tym wypadku naukę. Apka PhotoMath będzie ciekawym narzędziem w rękach uczniów. Okazuje się, że kalkulator to już przeżytek – on liczy wiele, ale nie całe zadania (choć są i te bardziej zaawansowane). Nie ma jednak na rynku takiego jak oprogramowanie na system iOS lub Windows Phone (Android w 2015 roku). PhotoMath to zbawienie dla nieuka – no może przesadzam, ale co będziemy owijać w bawełne.

Aplikacja korzysta z technologii Rzeczywistości Rozszerzonej i wystarczy skierować aparatem smartfona na kartkę z zadaniem matematycznym, a program rozpozna działania i obliczy równania za nas! I wszystko w oka mgnieniu. Teraz ze smartfonem na egzamin już na bank nie wpuszczą! Na całe szczęście apka może nadać się także do nauki, a nie zwykłego oszukiwania. Nie tylko szybko oblicza zadania, ale pokazuje również całą drogę dojścia do odpowiedzi. Jeśli użytkownik dobrze to wykorzysta, to powinien ogarnąć problem ćwiczenia z liczbami i niewiadomymi.

Większość i tak potraktuje to jako ściągawkę i ułatwienie na szybkie odbębnienie lekcji. Celem aplikacji jest pomoc dydaktyczna, ale może okazać się, że projekt pomaga aż za bardzo. Niestety wada jest taka, że dzieciaki otrzymują ułatwienie, którego zapewne nie wykorzystają do nauki, a do szybszego odrabiania lekcji. Powszechnie wiadomo, że jeśli coś przychodzi za łatwo, to i w głowie zostaje mniej. Po cichu liczę jednak, że młodzież podejdzie do tematu uczciwie (taaa…).

źródło: PhotoMath via techcrunch.com