Samsung Galaxy Tab S2, czy iPad Air 2? Który jest lepszy? Choć oba flagowe urządzenia dzieli ponad pół roku między premierami, to oba są w zasadzie bezpośrednimi rywalami. Wcześniej koreański gigant inwestował raczej w budżetowe modele, ale od pewnego czasu w ofercie są mocniejsze urządzenia. Wcześniej Pro, a teraz seria „S”, czyli topowa grupa sprzętu w portfolio Samsunga. Oba tablety są porównywalne, więc warto sprawdzić, który z nich na jakim polu ma przewagę, a gdzie traci do konkurenta. Spróbuję porównać komputery ze sobą, a być może pomoże to komuś w doborze urządzenia pod własne potrzeby.

ipad air 2 vs galaxy tab s2

Podobno w listopadzie premierę będzie miał iPad Pro i nie zobaczymy iPada Air 3, więc urządzenia, które biorą udział w dzisiejszej walce powinny rywalizować jeszcze przez dosyć długi czas. Samsung wczoraj pokazał drugą generację Galaxy Tab S i widać wyraźnie, że nieco upodobnił swoje modele do iPadów. Również są w dwóch wielkościach, ale z uwagi na chęć zmierzenia tych właściwych, wziąłem pod lupę te większe. Są bardziej zbliżone do siebie niż iPad mini 3 i Galaxy Tab S2 w wersji ośmiocalowej. Apple trochę zlekceważył klientów mniejszego tableciku, więc skupię się na tych z większymi wyświetlaczami. Zeszłoroczna batalia była nieco bardziej zróżnicowana, bo Samsung zaoferował panoramiczny układ. Teraz walka dotyczy niemal takiej samej przekątnej.

iPad Air 2 i Samsung Galaxy Tab S2 to tablety o niemal identycznej wielkości. Oba posiadają 9.7 cala w przekątnej ekranu i proporcji 4:3. Widać tutaj wygraną giganta z Cupertino. To on od początku lansuje właśnie taki ekran i okazuje się, że jest on optymalny w użytkowaniu. Rywal z Azji się dostosował i niejako potwierdził, że poprzedni ruch z 16:10 był chyba błędny. Nie chcę tego oceniać, bo to rola indywidualna każdego użytkownika. Większość z nas najwyraźniej woli bardziej kwadratowy wyświetlacz. Ramka wokół tego panelu jest w obu modelach niemal identyczna. Mówiąc szczerze: z daleka oba urządzenia można nawet pomylić. Zdradzą je szczegóły (przycisk home, czy detale). Także rozdzielczość i gęstość pikseli dokładnie ta sama: 2048 x 1536 i 264 ppi. To co odróżni panele to wykorzystana technologia. Apple to IPS, Samsung – Super AMOLED. Wydaje się, że tutaj wygrywa ten drugi. Te wyświetlacze mają prawdziwą czerń, wysoki kontrast i lepsze odwzorowanie barw.

Galaxy Tab S2 iPad Air 2 tyły

W kwestiach wielkości największa różnica jest w smukłości. iPad Air 2 ma 6.1 mm grubości, a Galaxy Tab S2 5.6 mm, więc o pół milimetra wygrywa… W procentach brzmi to lepiej, bo to już „aż” 8% mniej! Pewnie zauważymy różnicę wyłącznie na papierze. Produkt Apple ma 240 na 170 mm i tutaj też przegrywa tylko milimetrami. Samsung ze swoimi 237 x 169 mm wygląda tak, jakby za wszelką cenę chciał przebić wymiary iPada. Wiecie, żeby pod każdym względem sprzęt był lepszy. To samo tyczy się wagi. Tab S2 jest lżejszy od Air 2. Szybki rzut oka na te parametry: Galaxy Tab S2 ma 389 (Wi-Fi) i 392 (LTE) gramy kontra iPad i jego 437 (Wi-Fi) i 444 (LTE) gramy. Dla poprawności napiszę ile to w procentach. Samsung jest lżejszy o ok. 10%. Nawet nie wiem czy wyczujemy to w dłoni, choć ja ostatnio wyczułem lżejszą o 4 gramy kulę bilardową w trakcie pomiarów (to był pewnie strzał).

Różnice między tabletami odczujemy w dotyku. iPad to zawsze aluminiowy tył, natomiast Samsung nadal korzysta z plastiku, ale w aluminiowej ramce. Wygląd Galaxy Tab S2 jest chyba nieco lepszy od poprzednika. Od razu w tym momencie zauważymy, że koreański sprzęt wrócił do tradycyjnych kolorów, czyli czarnego i białego. Trochę szkoda brązowej barwy (ja sam mam właśnie takiego poprzednika). Air 2 z kolei wyszedł w zeszłym roku poza swój schemat i obok srebrno-czarnego i białego pokazał oczekiwany kolor w „złocie”. Nie sądzę, by kolorystyka miała znaczenie przy wyborze między iPadem  a Samsungiem, ale kto wie…

Galaxy Tab S2

iPad Air 2

Ciężko będzie porównać zwłaszcza działanie na baterii. iPady znamy z dobrej żywotności, natomiast posiadany przeze mnie Galaxy Tab S w pierwszej odsłonie, zawiódł mnie w kwestiach działania akumulatora. Być może była to wada ogniwa, ale jego wymiana na razie nie daje mi powodu do zmiany decyzji, choć małą różnicę zauważyłem. Można za to porównać pojemności akumulatorów. iPad Air 2 ma 7340 mAh, a Galaxy Tab S2 ma o 20% mniej, czyli 5870 mAh. Podejrzewam, że optymalniej podziała jednak iPad. I tak wszystko zależy od intensywności użytkowania i samego systemu operacyjnego.

Zawsze powtarzam, że ocena kamerek w tabletach mija się z celem, ale warto wiedzieć z czym mamy do czynienia. Sensory mogą być inne, ale mają podobną ilość megapikseli. W iPadzie przednia 1.2 mpx kamerka dla FaceTime ma znaczenie, bo wykorzystywana jest do wbudowanego komunikatora video. Rywal ma na froncie 2 megapiksele, czyli nieco więcej. Na tyłach oba tablety remisują – 8 megapikseli. Więcej różnic jest w opcjach pamięci dostępnej na dane. O ile iPad Air ma ich do wyboru więcej, bo aż trzy: 16, 64 i 128 GB, to Samsung wypada nieco lepiej, gdyż obok 32 lub 64 GB możemy zwiększyć je o kolejne 128 GB dzięki slocie na karty pamięci microSD. Tu od razu przypomnę, że to jedna z większych przewag Samsunga nad iPadem. Można poszerzyć pamięć, wyjąć kartę i przełożyć do innych urządzeń. Apple nadal neguje zewnętrzną pamięć.

Touch ID

Samsung Galaxy Tab S2 nieco wcześniej zaadaptował czytnik linii papilarnych w tabletach.
Samsung Galaxy Tab S2 nieco wcześniej zaadaptował czytnik linii papilarnych w przycisku „home” w tabletach.

iPad Air 2 jako pierwszy tablet Apple’a korzysta z czytnika linii papilarnych w przycisku „home”. Samsung już w pierwszym Tab S go posiadał, a teraz kontynuuje czujniki wewnątrz centralnego przycisku. Nadal służą one głównie do blokowania dostępu do systemu, a wciąż mało aplikacji i pomysłów je wykorzystuje. Ja uważam, że na razie jest to bajer, więc żaden model nie przekuje go w przewagę. Nie mówię, że to wada. Brakuje ciekawych rozwiązań dla sensora dla palca.

No to teraz czas na wnętrze. Od początku iPady nie imponowały może podzespołami, ale optymalnie wykorzystywały dostępną moc. Wszystko dzięki iOS. iPad Air 2 posiada trzyrdzeniowy procesor A8X 1.5 GHz w architekturze 64 bit. Rywal z Androidem potrzebuje do sprawnego pociągnięcia grafiki i systemu innego układu – procka Exynos 5433 o również 64-bitowej budowie, ale aż ośmiordzeniowej (1.9 GHz + 1.3 GHz). Ostatni Air 2 to pierwszy tablet, w którym umieszczono aż 2 GB RAM, co i tak jest mniejszą propozycją niż samsungowe 3 GB RAM. Nie ma to jednak znaczenia w porównaniu. Systemy tak różnią oba sprzęty, że optymalna praca wymaga zupełnie innych potrzeb. Apple stwierdził, że na działanie aplikacji potrzebnych będzie 2 GB (i tak dwa razy więcej niż w wielu poprzednich iPadach).

Kolorów iPad Air 2 ma więcej, ale niewykluczone, że Samsung pokaże jakieś limitowane edycje (np. złotą...).
Kolorów iPad Air 2 ma więcej, ale niewykluczone, że Samsung pokaże jakieś limitowane edycje (np. złotą…).

Najbardziej nie lubię porównywać iOS do Androida. Zaraz wywołam burzę, bo co użytkownik to inna opinia oraz zdanie fanboyów. Działam na obu OS i mam swoje zdanie. Widzę wady i zalety w obu z nich. Wolę ograniczyć się do wskazania, że mamy do czynienia z Androidem 5.0 Lollipop kontra iOS 8, a zaraz jego następcą, czyli iOS 9. Oba tablety mają w swoim oprogramowaniu opcję multitaskingu. To jedna z funkcji, którą zdecydowałem się podkreślić, bo na większych ekranach zaczyna mieć znaczenie. Możliwość podziału ekranu na dwa pola jest możliwa w jednym i drugim, natomiast iPad Air 2 wzbogaci się w te możliwości dopiero od iOS 9. Do tego jako jedyny z tabletów Apple dla najnowszego systemu. Samsung kontynuuje swój Multi Window (działa jednak dla wyselekcjonowanych aplikacji). Android z nakładką TouchWiz został niedawno nieźle zoptymalizowany, więc być może użytkownicy przestaną na nią narzekać. Porównałbym jeszcze opcje dysków chmurowych. Samsung nie ma własnej usługi, ale daje aż 100 GB dostępu przez DropBox. Apple od niedawna świadczy własne usługi przez iClud Drive i integruje je z zawartością ekosystemu. Przestrzeni jest jednak znacznie mniej, bo tylko 5 GB (jeśli coś się nie zmieniło).

Cennik

Oczywiście iPad Air 2 i Samsung Galaxy Tab S2 są dostępne w dwóch opcjach: tylko Wi-Fi lub Wi-Fi + LTE. Właśnie od wyboru łączności zależeć będzie cena (nie licząc jeszcze różnic w pamięci na dane). Cenniki startowe, czyli najtańsze warianty to 500 dolców za iPada Air 2, ale i prawdopodobnie za Samsunga Galaxy Tab S2 (przynajmniej za tyle startował poprzednik, a na oficjalne dane musimy poczekać). W Europie ma to być kwota 499 euro (jeśli wierzyć spekulacjom).