Belle AI – Alexa „portierem” w inteligentnym dzwonku

24 Sty 2018

W ostatnim półroczu zaprezentowałem na blogu kilka nowoczesnych smart dzwonków do drzwi. Kilka firm, w tym także te znane, np. Google, weszło z takim produktem na rynek. Element ten jest świetnym rozwinięciem inteligentnej sieci i praktycznie pierwszym, z którym mamy styczność przed wejściem na posesję. Dzwonki z kamerkami są niejako strażnikami dostępu do naszego mieszkania. Znalazłem na Kickstarterze kolejny fajny wynalazek z tego segmentu – projekt Belle AI.

Belle AI smart dzwonek

W swojej formie smart dzwonek Belle AI nie różni się specjalnie od konkurentów. Ma zbliżony format i design. Nawet funkcjonuje w podobny sposób. Trzon działania jest ten sam, bo nie da się inaczej. Są jednak możliwości wyróżniające produkt pośród rywali. Pewnie z czasem staną się standardem i znajdziemy je w innych urządzeniach, ale na ten moment są wyjątkowe, co oczywiście autorzy podkreślają w crowdfundingowej kampanii, gdzie dzwonek zbiera środki na masową realizację wyrobu. Belle porównywany jest tam do Nest Hello, Ring Smart Doorbell 2 oraz Skybell HD i August Doorbell. Oczywiście według producenta wypada najlepiej.

Belle AI, jak zresztą sama nazwa wskazuje, ma być najinteligentniejszym ze smart dzwonków. Przede wszystkim dzięki współpracy z Sztuczną Inteligencją. Czy faktycznie tak jest? Spójrzmy. Mamy rozpoznawane gości przez oprogramowanie kamerki, a także opcję wirtualnego portiera, który przekaże niezapowiedzianym osobom trochę informacji na temat sytuacji, np. gdy nie ma nas w domu, a nie chcemy rozmawiać na żywo (co oczywiście też jest pośród opcji). Druga strona też może nam nagrać przekaz przez przytrzymane przycisku. Taki materiał dotrze do nas powiadomieniem na smartfon. Moduł dysponuje czujnikami ruchu, podglądem w trybie night vision i streamingiem obrazu HD na żywo.

Belle AI smart dzwonek

Netvue obiecuje też wsparcie asystentki głosowej Alexa, która trafia na coraz więcej urządzeń. Nie mogło jej w końcu zabraknąć i w dzwonku do drzwi. Wirtualny pomocnik stanie się niejako cyfrowym portierem, ponieważ umożliwi wydanie komendy głosowej (np. głośnik Amazon Echo), by sprawdzić kto przyszedł. Podejrzewam, że szersza integracja z innymi, kompatybilnymi elementami smart home poprzez Alexę da też opcję zdalnego otwarcia smart zamka. Wolałbym jednak nie obiecywać, że coś takiego jest dostępne. Trzeba zbadać możliwości integracji z poszczególnymi modułami. Myślę, że dałoby radę coś takiego z aktualne sprzedawanych części zbudować (a jak nie teraz to niebawem na pewno).

Belle ma pojawić się w okolicach marca. Dzwonek wyceniono na 149 dolarów, czyli zdecydowanie najmniej pośród wyżej wymienionych. Pewnie można go nabyć w crowdfundingu jeszcze taniej.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *