Świat od dawna boryka się z problemem zanieczyszczeń. Azjatyckie molochy mają z tym największe utrapienie, ale i taka niecka jak w Krakowie, ma równie poważną bolączkę ze smogiem i niezbyt przyjazną jakością powietrza. Unia Europejska niby działa na rzecz poprawy jakości, ale nie mieszam się w politykę, bo tak oceniam sytuację z systemami grzania. W każdym razie: gdziekolwiek jesteśmy, nawet w domu, nie wiemy do końca czym oddychamy. Na rynku jest kilka fajnych inteligentnych oczyszczaczy i mierników powietrza. Jest i projekt bardzo mobilnego.

Atmotube

Atmotube to gadżecik, który pozwoli nam ocenić czym oddychamy w dowolnym miejscu na świecie. To kolejny ciekawy model urządzenia, który wpisuje się w ostatnią modę na gadżety do monitorowania naszego zdrowia. Ta sekcja na moim blogu stale się rozrasta i nie chodzi tutaj tylko o trackery aktywności, pracy serca, czy ogólnego ruchu za dnia, ale i systemy do bardziej zaawansowanych analiz. Atmotube wygląda na jeden z tych o większych możliwościach. Można sporo się ruszać, żyć aktywnie, ale wciąż przebywać w niezbyt sprzyjających warunkach.

Niewielka rureczka z sensorami pozwoli nam ocenić otoczenie w jakim żyjemy. Pomoże zwiększyć świadomość na temat powietrza którym oddychamy, a to już sporo danych, by poprawić nasz żywot. Pewnie nie wyprowadzimy się okolicy, gdzie mieszkamy, ale może uda nam się zadbać o warunki wewnętrzne, np. w miejscu pracy lub naszym domu. Celem Atmotube jest pomiar zanieczyszczeń w naszym najbliższym otoczeniu. Wystarczy wyciągnąć model z kieszeni/torebki i przy pomocy jednego przycisku wykonać szybki pomiar wprost z naszych płuc.

atmotube app

atmotube air

Wykryje drobnoustroje, niebezpieczne pyłki i wszelkie lotne związki organiczne, które są zagrożeniem. Czujniki mają być w stanie wykryć niebezpieczeństwa związane z zapachami (np. warunków pracy, gdzie stosuje się farby, lakiery i chemię), a nawet elementami wywołującymi raka i choroby układu oddechowego (astmy). Także problemów z oczami można uniknąć. Wszystko co nie jest widoczne, a może wpłynąć na nasze funkcjonowanie. To multizadaniowy wykrywacz. Rozpozna stężenie tlenku węgla, nadmierna zadymienie papierosami i wiele innych.

W komplecie oczywiście mobilna aplikacja na smartfon. Pozwoli obserwować wyniki względem lokalizacji, a wraz ze społecznościowym podejściem utworzy system globalnej sieci wyników (oczywiście jeśli liczba użytkowników będzie wystarczająco szeroka). W ten sposób można stworzyć wizualizację jakości powietrza dla konkretnych regionów. Takie projekty oparte o szeroką grupę użytkowników już się pojawiają (np. dla termometrów), ale wciąż mierniki nie są zbyt powszechne, aby uzyskać wartościowe rezultaty. W przyszłości pewnie każdy z nas będzie chodzi z takowymi sensorami, więc obserwacja terenów o większym stężeniu zagrożenia będzie konkretniejsza. Atmotube ma zadebituować za pewien czas, a wkrótce ruszy kampania na Indiegogo.

źródło: atmotube.com via slashgear.com