Apple HomePod – smart głośnik z Siri

5 Cze 2017

Apple HomePod

O tym sprzęcie spekulowano. Na dzisiejszym WWDC 2017 Apple zapowiedziało swoją wizję inteligentnego głośnika. Apple HomePod to przede wszystkim audio, a więc nacisk na jakość odtwarzania muzyki, ale też sporo smart funkcji, z których już dziś znane są tego typu wynalazki. Tim Cook na Keynote zwrócił uwagę, że to kolejny etap w rozwoju iPoda, czyli następny krok w poprawie odbioru dźwięku oraz obcowania z nim.

Apple HomePod to elegancki głośnik z odtwarzaniem dźwięków w 360 stopniach i przy okazji inteligentna stacja do smart domu. Tego się spodziewałem i nawet widziałem oczyma wyobraźni, że w kształcie będzie podobny do iMaca Pro. Amerykański gigant wziął za cel zmieszczenie kilku elementów w jednym, minimalistycznie wyglądającym gadżecie: centrum rozrywki dla wnętrza, inteligentnego dostarczania muzyki względem otoczenia, dostępu do jeszcze szerszych informacji na temat granej muzyki oraz domowego asystenta.

HomePod Siri

HomePod jest kolejnym modułem ekosystemu Apple, łączącym się z platformami producenta z Cupertino. Powyższym czterem cechom warto się bliżej przyjrzeć. Zacznę od jakości. Wewnątrz znalazły się odpowiednie parametry, by odbiór muzyk był możliwie najlepszy. Nie chodzi wyłącznie o układ głośniczków, ale i systemu do analizy wnętrza, który dostosuje przekaz i wykorzysta ściany, by odbijać je do nas wzmacniając poszczególne wartstwy muzyczne. Sprzęt HiFi można parować i rozstawiać po pomieszczeniu.

Wokół cylindrycznej bryły rozmieszczono kilka mikrofoników, które mają odbierać nasze polecenia. Tutaj zaangażowano oczywiście asystentkę Siri. Usłysza nas nawet, gdy muzyka będzie zagłuszać nasze komendy. Apple postarło się, by głośnik reagował nie tylko na typowe zadania, które już znaliśmy (m.in. sterowanie inteligentnym domem), ale też dostarczyły czegoś nowego. Nowością będzie opcja dopytywania na temat szczegółów odtwarzanej muzyki. Kompendium muzyczne na zawołanie. Można zapytać kto gra w sekcji perkusyjnej, w którym roku wydano album, czy dowiedzieć się wielu innych szczegółów poprzez Siri. Odtwarzać możemy swoją bibliotekę w iTunes, ale i poprzez streaming Apple Music.

Apple HomePod

Tymi funkcjami Apple ma nadzieję wymyślić domowe RTV na nowo. Ma to być hybryda smart stacji, inteligentnego odtwarzacza i centrum sterowania domem. Znów marce udało się zaprojektować świetny stylistycznie sprzęt, a górny panel (zapewne dotykowy) uzupełnia design rodzajem ekranu. Wszystko pracuje na chipie A8, czyli procesorze używanym w iPhone’ach i iPadach.

Więcej szczegółów i możliwości pewnie poznamy niebawem, ale na razie musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze regiony zobaczą HomePody dopiero w grudniu. Ma kosztować 349$.

źródło: Apple

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *