Mobilne urządzenia stale zwiększają swoje zaangażowanie w wynalazki monitorujące nasze zdrowie. O takich gadżetach pisałem nie raz. Zwykle są to niewielkie przystawki, poszerzające możliwości smartfonów oraz ich parametry, zbliżające się do niezłych komputerów. Cieszy mnie współpraca z telefonami, gdyż możliwości techniczne są wykorzystywany w konkretny sposób i praktyczny w dodatku. To jest właśnie to, co powinno być zauważane szerzej przez developerów i różnego rodzaju instytucje medyczne. Wydaje się, że tak naprawdę nie ma większych ograniczeń w przystosowaniu gadżetów do współpracy z mobilnymi aplikacjami, więc segment „health” powinien powoli rozwijać się także w tym kierunku.

Trafiłem na rozwiązanie, które wykorzystuje mobilne technologie w smartfonach w sposób nie potrzebujący podłączania żadnych dodatkowych wynalazków i nie chodzi tutaj o bezprzewodową łączność, po prostu opiera się o wbudowane sensory i odpowiednie ich połączenie z aplikacją mobilną, którą instalujemy w systemie Android oraz iOS (wersja dla Apple pojawi się w AppStore w styczni 2014). Na tym etapie zawsze przestrzegam użytkowników o nie ufaniu w 100% tego typu rozwiązaniom, ponieważ nawet sami autorzy zalecają, aby projekty medyczne związane z pomysłami aplikacyjnymi nie służą do medycznej diagnozy, a są tylko wsparciem. Decyzje należy konsultować ze swoim lekarzem.

Aplikacja nazywa się AFDetect i jest mobilnym systemem monitorującym pracę serca oraz detektorem migotania przedsionków. Te drugie schorzenie jest częścią arytmii serca. Ich nieregularna praca i częstotliwość powoduje zmniejszone pompowanie krwi po ciele (info: kardioserwis.pl). Skoro przestrzegłem o nie użytkowaniu tego typu gadżetów, to dlaczego proponuje skorzystanie z apki? Program przyda się osobom, które podejrzewają, że mogą cierpieć na arytmię i nieregularne bicie serca, a chcą to szybko sprawdzić (ich ewentualne objawy). To ważne, gdyż szybko stwierdzone problemy można zdiagnozować potem z lekarzem i znaleźć rozwiązanie lub pomoc. Aplikacja została przygotowana przez HealthSTATS International we współpracy z University College London.

Sprawdziłem jak to działa. AFDetect wykorzystuje wbudowaną w smartfon kamerkę oraz flasha do badania pulsu. Jest to potem analizowane wewnątrz aplikacji. Nie potrafię napisać więcej, ale skoro apka wykorzystuje do tego lampę i sugeruje, że przy jej braku trzeba „badanie” wykonać przy dobrym świetle, to znaczy że ma to związek z odpowiednią obserwacją ciała z bliska (dowiem się więcej jak mój Android wróci do działania). Może ktoś bardziej zorientowany będzie potrafił mi to wyjaśnić w komentarzu. Przewagą tego rozwiązania jest możliwość podjęcia próby w domowych warunkach w dowolnym czasie. Badania EKG są zwykle wykonywane w punktach medycznych, potrzeba czasu i często większych opłat. Mimo wszystko, pamiętajmy, że nie można zastąpić go aplikacyjnym rozwiązaniem.

AFDetect jest programem płatnym, pobierzecie go za niecałe 5 zł w Google Play. Autorzy zwracają uwagę, że wymagany jest software Androida w wersji minimum 2.3 lub wyższym (najlepiej współpracuje oczywiście z najnowszymi modelami).

źródło: Google Play via ubergizmo.com