Amazon Cloud Cam z Key i Alexą

30 Paź 2017

Amazon Cloud Cam

Ostatnio bardzo ciekawie rozwijają się smart systemy ochrony mienia. Większe firmy starają się zaoferować kompleksowe rozwiązania, dostarczając praktycznie pełen zakres monitoringu. Część producentów dopiero bada ten grunt, ale nie chce być gorsza i proponuje moduły z nieco uboższą ofertą funkcji, ale bardziej oryginalną. Amazon przygotował Cloud Cam, czyli kamerkę konkurującą z Nestem i pozostałymi podobnymi urządzeniami. Wyróżnić ma ją system zwany Key.

Zacznę jednak od Cloud Cam, choć właściwie rozwiązanie Key jest chyba najważniejszym wyróżnikiem, ponieważ został połączony z całym biznesem Amazon, czyli sklepem i zamówieniami online. Gigant od lat kombinuje jak poprawić łańcuch dostaw, a zwłaszcza jego ostatni etap – ten związany z dostarczeniem produktu do klienta. Zwykle kończy się on na ganku przed drzwiami, gdzie kurier nie natrafia na odbiorcę, więc albo musi przyjechać drugi raz albo za zgodą klienta zostawić paczkę przed wejściem. Wszystko odmienić ma system Amazon Key, czyli połączenie inteligentnych opcji mieszkania z kamerką Cloud Cam.

Amazon Cloud Cam

Amazon Cloud Cam

Komplet jest oczywiście sterowany przy pomocy asystentki Alexa, najlepiej we współpracy ze smart głośnikami. Zestaw składa się z kamerki Cloud Cam, systemu Key oraz smart zamka od Yale lub Kwikset (chyba, że ten element już jest zainstalowany). Podczas dowożenia paczki, kurierowi będzie można otworzyć zdalnie drzwi lub nawet sam otrzyma wirtualne klucze, które pozwolą mu na umieszczenie paczki w domu. Otrzyma chwilowe pozwolenie na wejście. Bezpieczeństwo ma zagwarantować obserwująca sytuację kamerka. System ten będzie dostępny wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, ale warto o nim wspomnieć, bo kiedyś może trafić na inne rynki. Amazon stale się rozwija (podobno niebawem wejdzie oficjalnie do Polski).

Kamerka Cloud Cam ma być modelem o charakterystyce premium, ale z przystępniejszym cennikiem. Prawdopodobnie gra jest warta świeczki, ponieważ system Key może obniżyć firmie koszty związane z dostawami, czyli całego e-biznesu.  Kamerkę można spokojnie wykorzystać do ochrony mienia. Posiada wszystkie potrzebne standardy, od odpowiedniej jakości obrazu, przez night vision i dwustronną komunikację audio, aż po czujniki ruchu i dźwięku. Do tego wspiera technologie widzenia komputerowego specjalnymi algorytmami. Będzie kolejnym elementem zestawy smart home od Amazona. Zapis w chmurze ma dotyczyć określonego okresu (jest też płatny abonament), a producent obiecuje stałe rozwijanie funkcji przez aktualizacje.

źródło: Amazon

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *