Nie da się ukryć, że technologie Rzeczywistości Rozszerzonej najchętniej widzielibyśmy w ergonomicznych okularach, a nie wielkich hełmach. Oczywiście AR w goglach też ma sens, ale raczej dla większych produkcji, m.in. gier. Mniejsze i prostsze aplikacje bezpośrednio przed okiem są jednak wygodniejsze w gadżecie, z którym wyjdziemy na zewnątrz bez żadnych skrępowania.

Alpha Glass

Właśnie dlatego cały czas trwają prace nad miniaturyzacją smart okularów z Augmented Reality. Trudno jednak pomieścić wszystkie potrzebne podzespoły w niewielkich rozmiarów urządzeniu. Format okularów ogranicza pewne konstrukcje. Czy Alpha Glass się udało? Projekt z Kickstartera, gdzie poszukuje wsparcia w realizacji sprzętu, wygląda na coś ciekawego. Jeszcze nie idealnego, ale już akceptowalnego od strony użytkowej (także stylistycznej).

Producent nazwał nawet swój wyrób „pierwszymi stylowymi smart okularami z AR”. Design to zawsze kwestia gustu, ale nie da się ukryć, że udało się względnie estetycznie wszystko połączyć. Wszystkie ważniejsze elementy znalazły swoje miejsce w zausznikach. Są grubawe, ale do przełknięcia (być może wybór modela do promocji nieprzypadkowo ma długie włosy 😉 ). To na razie wciąż tzw. Developer Kit, czyli jeszcze wersja robocza dla developerów i to z wyświetlaczem na jednym okularze, ale trudno spodziewać się wyraźnie smuklejszego gadżetu. Z generacji na generację będzie pod tym względem pewnie coraz lepiej.

Alpha Glass

W Alpha Glass zmieściły się dzięki temu wszystkie potrzebne moduły, od łączności, przez czujniki, aż po projekcję. Ta nie jest specjalnie zaawansowana, ale da bezpośredni dostęp do treści w trybie HUD (head-up display z przezroczystym szkłem). Tutaj jest najwięcej kontrowersji, ponieważ trudno określić czy to już AR, czy tylko HUD. Te pierwsze technologie kojarzę nieco inaczej. W tych okularach mamy proste powiadomienia, m.in. nawigację i notyfikacje. W obudowie jest kamerka, więc teoretycznie wszystko zależy od przygotowywanych aplikacji oraz typu wyświetlacza (tego ile można przy jego pomocy pokazać). Urządzenie pracuje na zmodyfikowanym Androidzie, więc z przygotowaniem softu nie będzie większego problemu.

Na co dzień wszystko sprawdzi się podobnie do smartwatcha, ale z przekazem w okularach. Wygodna powinna być też kamerka, dzięki której pstrykniemy fotki z perspektywy pierwszej osoby. Jest też głośniczek i mikrofonik w podobnym formacie do tego z Google Glass, czyli przewodzenia wibracji przez kości. Komfortem ma być więc odsłuch, przegląd i komunikacja ze smartfonem, ale i innymi urządzeniami, np. odczytami z trackera fitness. Mimo wyraźnie wygodniejszego formatu wciąż trzeba wziąć pod uwagę, że to okulary. Nie każdy je nosi, więc dla niektórych taki rodzaj sprzętu nie jest wzorcowy (czy w przyszłości wszyscy będziemy nosić okulary?). Może okazać się, że tak, ponieważ dostęp do informacji zwycięży. Do tego opcje widzenia komputerowego przez kamerkę, wsparcie rozszerzaniem widoku i wielu innych zalet AR/HUD.

Czy klienci zainteresują się takim wyrobem, zależy też od kosztów. Alpha Glass mają kosztować w wersji finalnej 999$, natomiast pierwsi wspierający mogą je nabyć przez crowdfunding już za 649$ (luty 2018).

źródło: Kickstarter