Alexa, zamknij drzwi! – komenda dla zamka August

29 Lip 2016

„Alexa, zamknij drzwi!” – tak będzie brzmieć komenda, która pozwoli na zamknięcie (zablokowanie) zamka bez potrzeby ruszania się z naszej domowej kanapy. Oczywiście jest kilka warunków: posiadanie smart zamka August (pewnie z dodatkiem August Connect Wi-Fi bridge), smart głośnika Amazon Echo oraz polskiego języka asystentki Alexa. Amazon i August partnerują z nową ofertą – pierwszego inteligentnego zamka wspieranego komendami głosowymi Alexy. Innymi słowy: obsługa kolejnego elementu smart domu, obsługiwanego przez hub Echo drogą głosową.

August Smart Lock Amazon Echo Alexa

Najważniejszą częścią ekosystemu jest zawsze zasięg jego możliwości. Akurat dla smart sieci ważne jest, aby połączone wyposażenie „rozmawiało” ze sobą możliwie najlepiej i najszerzej (dlatego platformy starają się współpracować z kolejnymi markami i rozszerzać funkcje). Asystentów głosowych jest już sporo i każdy stara się zaproponować swoje usługi w coraz szerszej bazie komend. W mieszkaniu komendy mogą być bardzo wygodnym sposobem na sterowanie nowoczesnym wyposażeniem. Smart zamki August można już obsługiwać z poziomu Apple Watcha (co też daje sporo komfortu – jeśli tylko zegarek leży na nadgarstku), więc działanie jedynie naszymi rozkazami powinno być jeszcze lepsze.

Nowa funkcjonalność ma dać domownikom szansę na sprawdzenie drzwi bez konieczności używania żadnego dodatkowego elementu (smartfona, smartwatcha). Wystarczy wypowiedzieć komendę, a August Smart Lock pierwszej lub drugiej generacji zdalnie wykona polecenie. Warunkiem jest jednak wystarczający nasłuch Echo. Najlepiej rozstawić po domu kilka modułów (od niedawna rodzina Amazona urosła o tańsze Tap i Echo Dot). Podejrzewam, że i smartwatch CoWatch ułatwi sprawę (jest pierwszym smartwatchem z dostępem do Alexy prosto z nadgarstka). Mając taki zestaw bezproblemowo wydamy komendę zarówno z kuchni, jak i łóżka w sypialni. Smart zamki można oczywiście zintegrować ze scenami uzbrajania budynku alarmem, ale brakowało chyba do tego komendy.

Mam nadzieję, że niebawem komendą będzie można nie tylko zablokować drzwi, ale jednocześnie uruchomić też monitoring (przykładem może być pójście do łóżka, czyli aktywacja trybu ochrony i monitoringu, który jednocześnie blokuje wejście i startuje z pozostałymi zabezpieczeniami). Ciekawe dlaczego komendy nie działają w drugą stronę. Alexa nie pozwala jeszcze na odblokowanie drzwi poleceniem głosowym. Kwestie bezpieczeństwa?

źródło: August

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *