Najlepsze miody pitne pochodzą z Polski – to powinien wiedzieć każdy Polak. Miodosytnictwo to średniowieczna chluba naszego regionu, ale dzisiaj każdy może przygotować swój własny trunek, bo powstają takie maszyny jak Alchema.

列印

Kiedyś zrobię na blogu zestawienie najciekawszy maszyn do produkcji napojów. W ostatnich latach powstało tyle odmian, że spokojnie zbierze się na ciekawy artykulik. Zanim ogarne je wszystkie w jednym artykuliku, napiszę oddzielnie o najnowszy projekcie jaki znalazłem w sieci. Alchema to kolejny smart robot o bardzo wyspecjalizowanej, niszowej funkcjonalności. Gadżetów do tworzenia własnych koktajli jest już całkiem sporo (ale i tak nie znajdziecie ich na normalnych sklepowych półkach), ale żaden nie skupiał się jeszcze na fermentacji owoców.

Jest kilka smart machin do wina, ale na tym się kończy. Alchema zaproponuje urządzenie do wyrobu cydru, miodu pitnego, ale i tego ostatniego, czyli wina. Cały proces wykonamy w domowych warunkach, choć prawie wszystkim zajmie się specjalny zbiorniczek. Naszym zadaniem będzie tylko jego uzupełnienie konkretną ilością owoców i drożdży oraz wybranie w aplikacji napoju, który chcemy przygotować. Smartfon lub tablet będzie bazą przeróżnych przepisów i zdalnym panelem do obsługi maszynki.

Alchema

„Zamówimy” sobie napój prosto z telefonu, ale trzeba będzie na niego trochę poczekać. Najkrócej na miód pitny, bo ok. tygodnia. Cydr to między 7 a 14 dniami, natomiast najdłużej fermentują owoce na wino (ok. 16 tygodni). Wyliczenia podałem ze specyfikacji Alchemy. Dzbanek nie jest specjalnie duży, ale na domowe potrzeby powinien spokojnie wystarczyć. Najważniejsze, że mamy własną produkcję. Raczej pewną, bo wszystkim zajmuje się robot. Oczywiście zakładając, że owoce i drożdże się sprawdzą.

Możemy pobawić się w przygotowanie autorskiej mikstury, ale te sprawdzone znajdziemy w bazie aplikacji. Tak działa większość inteligentnych „ekspresów”, które już na blogu opisywałem. W środku znajdzie się smart waga, system czujników, wskaźników, oświetlenie UV-C, no i moduł Wi-Fi. Wszystko razem ma pozwolić na śledzenie procesu fermentacji prosto z aplikacji (naturalnie z powiadomieniami). Zestawy do przygotowywania własnych, lekkich napojów alkoholowych jest na rynku sporo i pewnie satysfakcja z otrzymania trunku przy nich sporo większa, ale jeśli chcemy proces ułatwić to automacik zwiększy gwarancję smaku i jakości. Zaserwowanie takiego własnego napoju na uroczystości to dodatkowa korzyść.

źródło: Kickstarter