AirBolt – smart zamek z Bluetooth do ochrony plecaka/walizki

6 Lis 2015

AirBolt zamek

Inteligentne walizki to nic nowego. Dostarczają wielu nowych funkcji, łącznie ze śledzeniem bagażu i jego odpowiednim zabezpieczeniem, ale kosztują sporo pieniędzy. Do tematu można podejść od drugiej strony i oferować poszczególne moduły dla starszej walizki, którą mamy już ze sobą wiele lat i podróży. Są moduły GPS, są lokalizatory Bluetooth, można przygotować i smart zamek. AirBolt skupia się właśnie na ochronie naszego mienia. To produkt z Kickstartera, który szuka funduszy na sfinalizowanie produkcji zameczka z aplikacją mobilną.

Jest to ochrona z systemem militarnego szyfrowania i standardem TSA. 128-bitowy klucz AES ma zapewnić nam gwarancję bezpieczeństwa, a sam gadżet odblokowywać przez smartfon, czyli przez zbliżenie urządzeń w łączności Bluetooth 4.2 (nawet nie wiedziałem, że BT jest już w tej wersji). Instalacja smart zameczka jest przy tym sporo tańsza od zakupu nowej walizki. Sam Bluetooth posłuży nam też jako alarm oddalenia się od bagażu. To już znana na rynku funkcja przypominacza, czyli wsparcia przy pilnowaniu swoich rzeczy (wyjście z zasięgu powoduje alert z powiadomieniem na smartfon).

AirBolt

zamek AirBolt

Bateryjka w zamku ma wystarczyć na rok pracy, a w razie czego jest jeszcze tzw. panic button, czyli awaryjne otwieranie (telefon też może się przecież rozładować…). Otwieranie smartfonem ma swoje zalety. Producent przekonuję, że łatwiej zbliżyć telefon i automatycznie odblokować AirBolt, niż wprowadzać kod lub szukać kluczyków (to można też zgubić). Taką metodą otwieramy już inteligentne drzwi, blokady rowerowe, czy większe kłódki, więc dlaczego i nie te bagażowe. AirBolt jest już w swojej piątej wersji prototypowej i może w końcu uda mu się pojawić na rynku.

Na Kickstarterze wyceniono go na ok. 55$ dolców, czyli w sumie za równowartość niedogiej walizki… Jeśli zbiórka się uda i przekroczony zostanie odpowiedni próg wpłat, to w przygotowaniu jest planowana również apka na smartwatche – jeszcze wygodniejsza droga do otwierania/zamykania zamka. „Kłódkę” można jednak stosować jako zabezpieczenie także dla innych skrytek. Nie jest stricte bagażowa.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *