Connect Watch – pierwszy smartwatch z AsteroidOS

25 Sie 2017

Connect WatchNa rynku systemów operacyjnych bardzo trudno jest zaoferować jakiś nowy, zwłaszcza, gdy segment jest już zawłaszczony przez gigantów. Na szczęście w świeżych sekcjach jest inaczej, ponieważ sytuacja się dopiero klaruje. Weźmy na przykład rynek smart zegarków. Tutaj wszystko wciąż się rozwija, choć dominują trzy systemiki: watchOS, Android Wear oraz Tizen. Niektórzy producenci starają się działać we własnym zakresie i proponują własne oprogramowanie (Garmin, Pebble, a ponoć niebawem i Fitbit, który tego drugiego z wymienionych niedawno przejął). Ważne, by dysponować odpowiednią bazą użytkownikó. Autorzy AsteroidOS, o którym już kiedyś na blogu wspominałem, dopiero zaczynają ją budować.

System na smartwatche – AsteroidOS – otrzymał właśnie pierwszego sprzymierzeńca w projekcie. Connect Watch to pierwszy inteligentny zegarek, który działać będzie na innym OS niż od wielkiej trójki gigantów. To również nowy etap w rozwoju developera, gdyż do tej pory AsteroidOS można było zobaczyć jedynie jako modyfikacja na LG G Watch, LG Watch Urbane, czy Sony SmartWatch 3 i Asusie ZenWatch 2 (wszystkie z oryginale pracujące na Android Wear od Google). Do tego trzeba było samodzielnie zainteresować się jego instalacją na owych gadżetach. Tym razem będzie inaczej. Connect Watch będzie posiadał go oficjalnie już prosto z pudełka.

Connect Watch to przy okazji pierwszy smartwatch skonstruowany specjalnie pod system AsteroidOS, by optymalnie wykorzystać jego możliwości. Będzie to do tego wyrób niezależny, czyli niepotrzebujący parowania ze smartfonem. Niestety tylko w standardzie 3G, co może być lekko rozczarowujące. Producent proponuje w zamian personalizację i to nie tylko w kwestiach wyglądu, ale i dopasowania odnośnie softu. Użytkownik ma konfigurować sobie zawartość zegarka z większą swobodą niż w konkurencyjnych systemach. Nie znaczy to jednak, że oferowanych będzie wiele aplikacji. Są jednak najważniejsze funkcje: tracker aktywności, obsługa telefonu oraz notyfikacji, odczytu wiadomości, np. pogodowych, oraz odtwarzacz muzyczny, kalendarz, alarmy itd.

Connect Watch

Co w środku? Wszystko wygląda bardzo podobnie do smart zegarków znanych konkurentów. Smartwatch Connect Watch z AsteroidOS posiada czterordzeniowy procesor 1.39 GHz, 512 MB  lub 1 GB RAM oraz 4-8 GB na dane. Do tego moduł GPS, a nawet wbudowana kamerka do pstrykania zdjęć i nagrywania video w jakości 720p. Wszystko skryte pod okrągłym, 1.39-calowych ekranem AMOLED. Nawet 4 dni pracy na jednym ładowaniu to bardzo dobry wynik. Z czasu pracy wynika, że AsteroidOS nie będzie specjalnie drenował akumulatorka, ale pytanie, czy nie oznacza to zbytniej oszczędności w funkcjonowaniu oprogramowania?

Czy taki model, z nowym systemem bez wsparcia potężnych sklepikó z aplikacjami ma szansę na podjęcie walki z gigantami? Dowiemy się dopiero po crowdfundingowej kampanii, do której przygotowuje się producent Connect Watcha.

źródło: Connect Watch

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (2)

  1. Panie Michale, tekst wymaga, by przeczytać go raz jeszcze i lekko wyedytować… Momentami można odnieść wrażenie, że jest to dziecko Google translate i nieprzespanej nocy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *