Xiaomi Mi AI Speaker – chiński smart głośnik

27 Lip 2017

Xiaomi Mi AI Speaker

Xiaomi stosunkowo szybko nadrabia wszelkie zaległości w swojej ofercie. Czekałem kiedy tylko pokaże swój smart głośnik, no i jest. Konkurencja w tym segmencie robi się ostrzejsza, ponieważ praktycznie każdy gigant zaprezentował już lub zapowiedział wydanie takiego urządzenia. Chińskie firmy też chcą w tym wyścigu uczestniczyć. Xiaomi Mi AI Speaker ma być odpowiedzią w sprawdzonym stylu, czyli kuszącą przede wszystkim niską cenę.

Alexa w Amazon Echo zainspirowała serię konkurentów. Mi AI Speaker ma być bezpośrednim rywalem, którego największą zaletą ma być niski koszt. Konstrukcja w stylu wieży to sprawdzony format, gdzie łatwo zaproponować najważniejsze podzespoły, a głównie głośnik. Na górze zmieszczono panel sterowania, ale to chyba tylko tak awaryjnie, ponieważ najważniejszym sposobem interakcji ma być przecież asystent głosowy. Stacja otrzymała sześć mikrofoników, więc wydawanie komend ma być możliwe ze wszystkich kierunków. Jest tu m.in. pomoc niwelacji echa, czy innych szumów przeszkadzających w odbiorze poleceń.

Xiaomi Mi AI Speaker

Mi Speaker posłuży też do streamowania muzki, internetowych stacji radiowych, odtwarzania audiobooków, czy używania serwisów third-party, połączonych z obsługą głosową (ma to być czymś na wzór „skillów” Alexy).  Asystentka AI ma odpowiadać na szereg pytań, np. tych odnośnie pogody, korków itp. Ustawimy też tą drogą budzik. Nie zabrakło najważniejszego, czyli integracji ze smart domem. Xiaomi ma już sporą platformę dla inteligentnego domu, więc brakowało tylko smart głośnika. Producent ma na początek pozwolić na sterowanie i wydawanie poleceń takim urządzeniom z rodziny jak: Mi TV, Mi Box, Mi Robot Vacuum Cleaner, ale i tym zwykłym podpinanym do Smart Pluga oraz Smart Stripów.  Sprzęt ten przejdzie dopiero testy i to lokalne, więc nie spodziewajmy się rychłej premiery poza regionem azjatyckim. Xiaomi Mi AI Speaker został stworzony głównie na tamten rynek. Przeszkodą może być język. Spójrzcie na problemy Samsunga, który nie jest jeszcze w stanie zaoferować poprawnie działającego języka angielskiego.

Do tego wszystkiego beta testy mają posłużyć rozwojowi chińskiego asystenta Mi AI (znanego ze zmodyfikowanego systemu operacyjnego Android, czyli MIUI), więc pewnie nie ma za wiele do zaoferowania. Gdyby przeliczać cenę na dolary, Xiaomi Mi Speaker kosztowałby poniżej 50$. To pułap najtańszego Amazon Tap.

źródło: Xiaomi

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *