Windows Mixed Reality – hybrydowa rzeczywistość

2 Mar 2017

Microsoft wie, że jego technologie AR trzeba promować dużo mocniej, bo VR już buduje swoją pozycję. Na szczęście rozwiązania są dopracowywane i w tym roku „Mixed Reality”, łączące rzeczywistości Augmented i Virtual, dotrą na rynek w odpowiednim formacie. Już w zeszłym roku zapowiadano, że 2017 to początek poważniejszych działań w celu realizacji koncepcji. Projekt Windows Holographic przemieniono w Windows Mixed Reality i pierwsze jednostki developerskie zaczną niebawem docierać do studiów.

Acer Mixed Reality

To oznacza, że za kilka miesięcy powinniśmy zobaczyć oprogramowanie, ale i same gogle z Mixed Reality. Microsoft współpracuje już pod tym względem z Acerem, Dellem, HP, Lenovo i Asusem, a ten pierwszy pokazał nawet już swój model. Headset w technologii zmiksowanych rzeczywistości to połączenie gogli VR i gogli AR, czyli hybryda w sumie trzech widoków: rzeczywistego, wirtualnego i rozszerzonego. Właśnie taki format uważam za najlepszy, gdyż jego potencjał jest pełen. Nie dostarcza tylko VR lub tylko AR, a łączy się w coś najbardziej praktycznego.

Acer Developer Edition będzie jednym z pierwszych tego typu narzędzi, na razie służących twórcom, ale za niedługi czas wersje konsumenckie mają kosztować ok. 300$. Skorzystać mają użytkownicy Windows 10, które staje się szeroką platformą. Nie może w niej zabraknąć zabawy i pracy w modelu Mixed Reality. Gogle będą śledzić otoczenie, dostosowywać cyfrowy obraz do wnętrza i generować treści bezpośrednio przed oczami. Próbka możliwości została przedstawiona na załączonym filmiku i jest to tylko krótkie demko. Łatwo sobie jednak wyobrazić aplikacje na sprzęt. Microsoft już demonstrował HoloLens, a Mixed Reality powinno pokazać znacznie więcej (będzie przede wszystkim tańsze, ponieważ jest plasowane jakby pomiędzy VR a AR).

Gogle MR (Mixed Reality) mają być bardzo konkurencyjne do HTC Vive i Oculus Rift, a pod wieloma względami nawet ciekawsze (np. w kwestii wymagań sprzętowych będzie sporo lżej). Konkurenci jednak nie stoją w miejscu i swoje jednostki drugiej generacji już dopracowują. Wraz z nowymi wieściami pojawiły się jeszcze inne ciekawostki dotyczące świata VR. Pod koniec 2017 roku Microsoft zaprezentuje kompatybilność Mixed Reality z konsolami Xbox One i Project Scorpio, czego już dawno oczekiwano. Sony niedawno pochwaliło się sprzedażą niemal miliona sztuk PlayStation VR, więc Microsoft musi nadgonić straty.

źródło: Microsoft

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *