Windows Mixed Reality – hybrydowa rzeczywistość

2 Mar 2017

Microsoft wie, że jego technologie AR trzeba promować dużo mocniej, bo VR już buduje swoją pozycję. Na szczęście rozwiązania są dopracowywane i w tym roku „Mixed Reality”, łączące rzeczywistości Augmented i Virtual, dotrą na rynek w odpowiednim formacie. Już w zeszłym roku zapowiadano, że 2017 to początek poważniejszych działań w celu realizacji koncepcji. Projekt Windows Holographic przemieniono w Windows Mixed Reality i pierwsze jednostki developerskie zaczną niebawem docierać do studiów.

Acer Mixed Reality

To oznacza, że za kilka miesięcy powinniśmy zobaczyć oprogramowanie, ale i same gogle z Mixed Reality. Microsoft współpracuje już pod tym względem z Acerem, Dellem, HP, Lenovo i Asusem, a ten pierwszy pokazał nawet już swój model. Headset w technologii zmiksowanych rzeczywistości to połączenie gogli VR i gogli AR, czyli hybryda w sumie trzech widoków: rzeczywistego, wirtualnego i rozszerzonego. Właśnie taki format uważam za najlepszy, gdyż jego potencjał jest pełen. Nie dostarcza tylko VR lub tylko AR, a łączy się w coś najbardziej praktycznego.

Acer Developer Edition będzie jednym z pierwszych tego typu narzędzi, na razie służących twórcom, ale za niedługi czas wersje konsumenckie mają kosztować ok. 300$. Skorzystać mają użytkownicy Windows 10, które staje się szeroką platformą. Nie może w niej zabraknąć zabawy i pracy w modelu Mixed Reality. Gogle będą śledzić otoczenie, dostosowywać cyfrowy obraz do wnętrza i generować treści bezpośrednio przed oczami. Próbka możliwości została przedstawiona na załączonym filmiku i jest to tylko krótkie demko. Łatwo sobie jednak wyobrazić aplikacje na sprzęt. Microsoft już demonstrował HoloLens, a Mixed Reality powinno pokazać znacznie więcej (będzie przede wszystkim tańsze, ponieważ jest plasowane jakby pomiędzy VR a AR).

Gogle MR (Mixed Reality) mają być bardzo konkurencyjne do HTC Vive i Oculus Rift, a pod wieloma względami nawet ciekawsze (np. w kwestii wymagań sprzętowych będzie sporo lżej). Konkurenci jednak nie stoją w miejscu i swoje jednostki drugiej generacji już dopracowują. Wraz z nowymi wieściami pojawiły się jeszcze inne ciekawostki dotyczące świata VR. Pod koniec 2017 roku Microsoft zaprezentuje kompatybilność Mixed Reality z konsolami Xbox One i Project Scorpio, czego już dawno oczekiwano. Sony niedawno pochwaliło się sprzedażą niemal miliona sztuk PlayStation VR, więc Microsoft musi nadgonić straty.

źródło: Microsoft

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comments (2)

  1. Hybrydowa rzeczywtistość to przestrzeń relacji społecznych. Jesteśmy jednocześnie w społeczności realnej i społeczności wirtualnej. To co fizyczne i cyfrowe łączy się ze sobą w jedną całość na poziomie społecznym. Tytuł nie odnosi się stricte do Mixed Reality bo to zupełnie co innego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *