Stacja Lenovo Smart Assistant z Alexą

3 Sty 2017

Alexa od Amazona rośnie w siłę. Jest zdecydowanie najprężniej rozwijającą się asystentką głosową. Sporo producentów chętnie integruje swoje usługi z jej możliwościami. Jak dotąd przeważnie na zasadzie połączenia z głośnikiem Amazon Echo. Lenovo jest pierwszą firmą, która zaprojektowała własną stację z dostępem do Alexy. Można powiedzieć, że bezpośrednią alternatywą dla Echo. Amazon nie ogranicza technologii i pozwala na skorzystanie ze swoich usług wewnątrz zewnętrznych wyrobów. To oczywiście ułatwia zwiększanie zasięgu.

Lenovo Smart Assistant

Lenovo Smart Assistant przypomina zresztą designem pierwowzór Echo. Od strony hardware’owej funkcjonuje praktycznie identycznie. To również głośnik z opcją nasłuchu poleceń. Od strony audio mowa o głośniku 5W /10W wspartym mikrofonami potrafiącymi odczytać dźwięk z daleka. To bardzo ważna część systemu, ponieważ stację ustawiamy w domu zwykle centralnie, a komendy wydajemy z różnych miejsc. Lenovo zaoferuje też odmianę głośnika w lepszej jakości dźwięku w wersji Harman Kardon Edition (w ciemniejszym kolorze i o 50$ więcej).

Powrócę jeszcze do najważniejszego – Alexy. Funkcje asystentki są coraz bogatsze i głośnik Lenovo Smart Assistant wykorzysta większość z bazy poleceń. Głosem można sterować muzyką, czyli samym głośnikiem, ale i towarzyszącymi opcjami. Jeśli stację połączymy z innymi kompatybilnymi elementami Internetu Rzeczy to zwiększymy zakres obsługi o kolejne komendy. Alexę można też wykorzystać do kontroli telefonu (iOS/Android). Sama konfiguracja sprzętu odbywa się też przez smartfon. Oprócz sterowania domem, czy audio, pośród poleceń są też akcje dla wielu aplikacji. Można zamówić Ubera itd. Oczywiście potrzebne jest wsparcie języka lub korzystanie z dostępnych. Na ten moment nie ma jeszcze polskiego.

Lenovo Smart Assistant

Choć stacja kształtem przypomina Echo to paletą barw i wykończeniem lekko odróżnia się od modelu Amazona. Wewnątrz procesor Intel Celeron N3060, 2 GB RAM i 8 GB pamięci. Jest też Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11n oraz górny panel do bezpośredniej nawigacji. Lenovo Smart Assistant został wyceniony na niecałe 130 dolarów, czyli sporo taniej od wariantu Amazona. Gdy jednak doliczymy 50$ za Harman Kardon Edition to wyjdzie podobnie do Echo. Oba modele mają trafić na rynek dopiero w maju. Ostatnim pytaniem pozostaje to na temat przyczyn powstania alternatywy od Lenovo. Chyba największą różnicą będzie jakość i głośność systemu audio. Producent przygotował jeszcze dysk chmurowy do kompletu i ma plany na rozwój urządzeń dla smart domu. To prawdopodobnie pierwsze z nich.

źródło: Lenovo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *