W zeszłym roku zadebiutowały dwa poważne systemy do wirtualnej rzeczywistości – HTC Vive oraz Oculus Rift. To one wyznaczały standardy i budowały pozycję na rynku. W tym roku będą mieli jednak trudniej, bo swoje zapowiedzi przedstawiło mnóstwo rywali i to nie tylko pośród producentów, ale też marek, które odpowiedzialne są za podzespoły. Tzw. modele referencyjne mają wyznaczać firmom wzorce oparte na konkretnych parametrach, zoptymalizowanych pod moduły obliczeniowe. Taki zestaw developerski przedstawił również Qualcomm.

Snapdragon 835 VR

Qualcomm VR Development Kit ma promować nowy chip Snapdragon 835 i jest jakby następcą projektu VR820. Jakiś czas temu już wytyczano odniesienie. Czas na poprawki. Przede wszystkim Qualcomm marzy o niezależnej jednostce, która będzie łączyła cechy mobilnego adaptera do smartfona oraz mocniejszego headsetu z bardziej zaawansowanymi systemami. Gogle korzystające ze Snapdragona 835 mają być bezprzewodowe i z równie mocnymi podzespołami, jakie montowane są w topowych goglach.

Najnowsza propozycja ma uwzględniać śledzenie ruchu w przestrzeni, śledzenie wzroku oraz pełne „6-degrees of freedom”. Do tego wspierane odczytem gestów rąk (prawdopodobnie Leap Motion, w których rozpoznawane są nawet ruchy palców). Ma to być zatem kompleksowy gadżet jakiego w VR oczekujemy. Zestaw developerski będzie dostępny w drugim kwartale 2007, a to oznacza, że gotowe modele od partnerów pojawią się znacznie później. Sam Qualcomm oczywiście nie będzie bawił się w sprzedaż własnego produktu. Skupia się na platformie i ma nadzieję, że firmy będą starały się zaadaptować swoje rozwiązania przy projektowaniu własnych gogli.

Snapdragon VR820
Snapdragon VR820 HMD development kit (starszy model)

Wypada jeszcze podać specyfikacje referencyjnych gogli: obok Snapdragona 835 Qualcomm stawia na ekrany AMOLED w rozdzielczości 2560 x 1440 (po 720p na oko), 4 GB RAM i 64 GB flash. Do tego oczywiście łączność Wi-Fi, Bluetooth i port USB 3.1. Na boku trackpad (jak w Gear VR) oraz zintegrowany audio codec. Wewnątrz dwie monochromatyczne kamerki do obserwacji oczu, sensory analizujące ruchy w przestrzeni oraz dwie monochromatyczne kamerki wycelowane przed nas (monitorujące ręce). To wszystko pokazuje, że przyszłe gogle VR będą o wiele bardziej zaawansowane niż obecne. Swoich konkurentów przygotowują już HTC i Oculus, więc rywalizacja wymusi znaczny postęp.

Przy okazji wystartowano też z programem akceleracyjnym, który ma pomóc w przygotowaniu pierwszych jednostek (produkcja oraz wsparcie marketingowe). Cztery firmy z Chin już wyraziły zainteresowanie designem Qualcomma. Podobne działania prowadzi Intel, więc w świecie wirtualnej rzeczywistości się dzieje! Teraz pozostaje czekać. Może zobaczymy jakieś konkrety na zbliżającym się Mobiel World Congress 2017?

źródło: Qualcomm