Powoli tablety Microsoftu wkraczają do sklepów. Jeśli planujesz zakup pierwszego autorskiego tabletu od „Big M” a nie wiesz którą z dwóch klawiatur wybrać, będziesz miał małą zagwostkę, bo te pokrywy z przyciskami troszeczkę kosztują. Pomożemy sprecyzować które wersje będą wymagać dokupienia klawiatury oraz przedstawić wady i zalety wersji Touch i Type Cover.

W swojej ofercie Microsoft daje nam możliwość dobrania do urządzenia odpowiadającej nam klawiatury. Jest cieńsza dotykowa oraz, przeznaczona bardziej dla konserwatystów, wersja mechaniczna (z uginającymi się jak w laptopach, płaskimi klawiszami). Ta opcja jest trochę droższa, cięższa i grubsza od dotykowej, choć nie na tyle wyraźnie by odstraszać gabarytami.

                           Touch Cover

Waży malutko, ma tylko 3 mm grubości. Czytając opinie, sprawuje się wyjątkowo wygodnie. Ta klawiatura miała być cechą wyróżniającą tablet pośród konkurentów. Niestety niedługo po premierze pojawiły się pierwsze problemy. Otóż klienci zaczęli narzekać na rozklejanie się fragmentu pokrywającego magnes służący do zamknięcia urządzenia. Problem jest o tyle istotny, że dodatek ten kosztuje niemało bo 119.99$. Microsoft wymienia jednak klawiatury bez żadnego gadania (możemy też się spodziewać poprawy jakości w kolejnych partiach). Ten model dostępny jest na razie w pięciu kolorach, które widoczne są na pierwszym screenie wpisu.

      Type Cover

Tradycyjna klawiatura jest grubsza raptem o dodatkowe 3 mm co daje razem drugie tyle (nadal niewiele!). Dopłacamy dodatkową dychę (łącznie 129.99$) i mamy coś co już znamy i do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Klasyczna wersja przeznaczona jest bardziej do pracy biurowej. Podłączona do tabletu wygląda bardziej elegancko i prestiżowo, choć mniej nowocześnie niż z Touch Cover. Microsoft chwali się, że to najcieńsza znana mechaniczna klawiatura dostępna na rynku.

 

Gigant z Redmond podał niedawno oficjalne ceny urządzeń oraz wyposażenie jakie znajdziemy w pudełku. Jedne wersje kupimy z klawiaturą w komplecie, do innych zakupić będziemy musieli ją sami. Tak prezentuje się cennik poszczególnych urządzeń:

Dostępna obecnie wersja urządzenia z Windows RT na pokładzie: Podstawowa 32 gb – 2699 zł (bez klawiatury), z Touch Cover (32 gb) – 3199 zł oraz (64 gb) – 3599 zł

Wersja Surface z Windows 8 (początek 2013 r.): dwie wersje pojemnościowe: 64 gb – 899$ i 128 gb – 999$. Surface Pro (bo tak nazywa się urządzenie z normalnie działającym Windowsem 8) nie będzie posiadało w komplecie klawiatury, więc należy jeszcze doliczyć dodatkową stówę ($).

Obie klawiatury, korzystają ze specjalnego klipsa (screen poniżej), który ma ułatwić podpięcie do tabletu i utrzymanie całości razem bez ryzyka odpięcia. Obie też są wyposażone w trackpad i taką samą liczbę przycisków (qwerty) oraz pełną liste klawiszy funkcyjnych (F1-F12). Pozostaje tylko i wyłącznie kwestia wagi i przyzwyczajeń. Z tyłu także bez różnic. Klawiatury są jednocześnie pokrywami chroniącymi ekran i automatycznie hibernują urządzenie, które jest gotowe do natychmiastowego użytku zaraz po otwarciu pokrywy.

Najlepiej wybrać się do sklepu i dobrze przemyśleć zakup po osobistym kontakcie z obiema klawiaturami. Tradycyjna czy dotykowa? Ostatecznie niezdecydowanym pozostaje klawiatura ekranowa. Poniżej promocyjne video od Microsoftu: