Kontrolery VR dla Microsoft Mixed Reality

11 Maj 2017

Zaawansowane gogle VR bez odpowiednich kontrolerów to nie jest już wystarczający zestaw do rzeczywistości wirtualnej. Nawet mobilne warianty zaczynają dostarczać zbliżone „piloty” z czujnikami ruchu, bo ich brak łączy się ze sporym ograniczeniem nawigacyjnym. W zeszłym roku Microsoft przedstawił platformę Mixed Reality, w tym pojawiają się już gogle, m.in Acer Mixed Reality, ale brakowało jeszcze kontrolerów. Odbywające się właśnie konferencje BUILD 2017 to okazja do demonstracji takich gadżetów.

Microsoft Mixed Reality Controllers

Niezależnie od tego w jakiej rzeczywistości się znajdujemy, czy to wirtualnej, rozszerzonej, czy zmiksowanej, zawsze wygodniejsza będzie interakcja przy użyciu rąk. Mixed Reality Controllers uzupełnią funkcjonalność nadchodzących headsetów o precyzyjne sterowanie. Praktycznie identyczne w możliwościach do kontrolerów konkurencji, np. Oculus Touch. Są nawet troszkę do nich podobne. Uchwyty otoczono elementami z diodami LED, nie zabrakło dotykowego gładzika, kilku przycisków oraz analogowego joya. Razem dają ciekawy zestaw obsługi.

Na obudowie rozmieszczono przyciski tak, by komfortowo było sięgnąć je palcami. Część jest z boku, część pod spodem. Kontrolery z czujnikami ruchu wymagają lepszej ergonomii niż klasyczne pady. Elementy świetlne przypominają trochę w działaniu efekty z kontrolerów Move od PlayStation. Nie są jednak stworzone do poprawy estetyki. To rodzaj „markerów” służących do rozpoznawania modułów w trójwymiarowej przestrzeni. Żadnych specjalnych sensorów rozmieszczanych po pokoju nie potrzeba. Wszystkim zajmą się gogle. Przypomnę, że system czujników głębi powstał po to, by dostarczyć im technologii 6DOF.

Para gadżetów do operowania w środowisku 3D powinna zadebiutować w podobnym terminie do samych gogli z Mixed Reality. Co ciekawe, będę kosztować jedynie 100 dolców (przynajmniej w „bundle packach” z goglami). Acer swój zestaw z kontrolerami wycenia na 399$. Oczywiście hardware otrzyma wsparcie softu. Windows 10 ma oferować współpracę z kontrolerami i pewnie z czasem będzie ich przybywać (nie tylko w systemie, ale i sklepiku).

źródło: Microsoft

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *