Bardzo lubię pisać o IFTTT, bo uważam ten serwis za jeden z ważniejszych dla segmentu Internetu Rzeczy. Moim zdaniem to właśnie on stanie się (jeśli już nie jest) najważniejszym „spoiwem” dla przedmiotów w smart sieciach. Jest narzędziem, które pozwala na wydobycie z naszych urządzeń o wiele więcej poprzez tworzenie relacji wymuszających współdziałanie i automatykę. Najbardziej lubię tu dostępność projektu. Jest przeznaczony dla każdego, a mnogość kanałów sprawia, że możemy budować spersonalizowane zależności pomiędzy tym co posiadamy w inteligentnym domu. Warunkiem jest kompatybilność, która stale rośnie (dołączają do platformy kolejni gracze).

Roomba 960

Tym razem producentem, który postanowił włączyć swój wyrób do świata IoT z IFTTT jest iRobot. Autonomiczne odkurzacze Roomba będą teraz współdziałały z pozostałymi modułami naszego inteligentnego wnętrza. Wystarczy stworzyć im akcję, by samodzielnie aktywowały lub reagowały na różne sytuacje. Roomby będą podążały za instrukcjami If This Then That, projektowane przez domownika na indywidualne potrzeby. Oczywiście są tu pewne ograniczenia tzw. trigerów, ale z czasem będzie ich zapewne przybywać. Na ten moment możemy stworzyć kilkanaście „przepisów”, m.in. programując robota, by po skończonym sprzątaniu błysnął naszym smart oświetleniem.

Odkurzacze będą w ten sposób częścią sieci połączonych rzeczy, co wprowadzi więcej zadań niż tylko sprzątanie. Dzięki tej opcji Roomba będzie w automatycznej interakcji z resztą wyposażenia. Być może ciężko sobie teraz wyobrazić jakieś akcje, ale wierzcie mi, że nawet najprostsze akcje mogą okazać się przydatne i praktyczne. Jakiś przykład? Można wymusić, by sprzątanie rozpoczęło się w momencie naszego wyjścia z domu, czyli sceny „wyjście”. Ta zwykle łączy oświetlenie, smart zamki, uzbrajanie monitoringu, czy ustawienia termostatu, ale może tu włączyć również sprzątanie. Możemy też połączyć harmonogramowanie z kalendarzem w smartfonie, gdzie zapisane są ważne uroczystości i święta. Roomba uruchomi się przed tymi wydarzeniami, by mieszkanie było wysprzątane.

To tylko przykładowe akcje. Łatwo wyobrazić sobie działanie odkurzacza w zależności od reakcji na czujniki, np. analizujące jakość powietrza w domu, czy też reagowaniu na pogodę z internetowych prognoz (np. pyłków). Przypomnę, że Roomba reaguje też na polecenia głosowe Google Asystenta i Alexy, więc powinno się też udać połączyć pewne działania z komendami głosowymi.

źródło: IFTTT