Widziałem już różne sposoby przenoszenia danych między urządzeniami. Kiedyś pisałem o technologii dźwiękowej, w tym przypadku mowa o dwóch wynalazkach akustycznych: Dhwani i NearBytes, a nawet przenoszeniu plików rysikiem, super szybko przez przystawki TransferJet Toshiby, a także prototypową formą przez kody QR od Google. Pomijam teraz obecne rozwiązania: NFC, Bluetooth i Wi-Fi, a także iBeacons od Apple. Czas na propozycję od VT Research Center z Finladnii. Technologia inTouch ma wykorzystać ubieralne wynalazki do transferu danych między naszymi urządzeniami.

Mowa o bransoletkach, pierścieniach lub niewielkich czujnikach na paznokciu, mogących posłużyć do przenoszenia plików między sprzętem. Jak wiele urządzeń posiadacie? Smartfon, tablet, laptop, jest jeszcze kamera, a niebawem mogą dojść inteligentne zegarki lub okulary. Między nimi można przenieść wiele danych, od zdjęć po dokumenty. Aby uprościć zarządzanie i przerzucanie plików między nimi, powstała możliwość dzielenia się nimi między gadżetami, nawet obcych osób w prosty i bezpieczny sposób.

Taka funkcja będzie przydatna zwłaszcza w momencie wymiany danych między wieloma użytkownikami z wieloma systemami operacyjnymi. Każdy może wrzucić je do chmury, a potem pobrać na swoje urządzenie. Można też wymienić się kartami pamięci lub pendrive’ami, ale nie każdy będzie miał port (tablet, smartfon) lub korzysta z innego standardu nośników. ale być może niebawem będzie prostsza metoda. Grupa developerów ze Smart Interaction Solutions (część VTT) kierowana przez Dr. Jani Mäntyjärviego eksperymentowała z różnymi urządzeniami i zaproponowała rodzaj „dotykowego przewodnika”.

Wykorzystano tutaj niewielkie chipy, które można zmieścić w ubieralnej biżuterii. Posiada on niewielką pamięć oraz antenkę, ale nie potrzebuje baterii. System będzie wymagał niewielkiej energii z urządzenia, która będzie wędrowała przy dotykaniu narzędziami inTouch i wystarczy do zasilenia trasnferu. W podobny sposób działają chipy RFID. W momencie kiedy dotykamy urządzenie naszym przyrządem (np. pierścieniem), na ekranie pojawia się specjalna ikonka. Niewielkie dane (jak zdjęcie, czy tekst) można zmieścić w gadżecie, a potem dotykając innego urządzenia z tą samą technologią, przenieść je na nie.

Ponieważ narzędzia nie mają zbyt wielkiej przestrzeni na pliki, dla większych danych zastosowano rozwiązanie chmurowe. Pliki video i większe materiały wrzucane są do internetowego dysku, a w pierścieniu przechowywany tylko link do nich. System działa tak samo, ale pobieranie odbywa się z sieci. Wystarczy dotknąć urządzeń między którymi chcemy przerzucić dane. Pomysł wymaga jednak małej ingerencji w nasz sprzęt. Trzeba wbudować antenkę i specjalny odbiornik/nadajnik, który zmieścimy nawet w smartfonie lub tablecie obok Wi-Fi, Bluetooth lub modułu danych komórkowych, które zapewne już tam są.

Autorzy technologii inTouch mają nadzieję na wykorzystanie jej przy dzieleniu się danymi, ale dają też przykład przenoszenia haseł, które mogą posłużyć do blokowania lub aktywacji wszystkich naszych urządzeń. Przykładowo bransoletka może być nośnikiem danych perosnalnych w trakcie pobytu w szpitalu, a pierścień medyka dostępem do pokoju lub danych pacjenta. Pomysłów jest wiele, a potencjał sprawia, że można je ciekawie wykorzystać. Sprzęcik jest niewielki, więc można go wdrożyć w wielu ubieralnych gadżetach.

źródło: VTT.fi via gizmag.com