IKEA Eneby – bezprzewodowe głośniki

10 Kwi 2018

IKEA to firma kojarzona z wnętrzami. Kiedyś tylko z meblami, a od kilku lat z niemal pełnym wykończeniem mieszkania. Jakiś czasu temu rozszerzono ofertę o moduły smart, m.in. bezprzewodowe ładowanie poprze wybrane mebelki, czy wprowadzono smart oświetlenie Tradfi. Oprócz tego możemy skorzystać z aplikacji Place, która daje nam do dyspozycji narzędzia rzeczywistości rozszerzonej przy dekorowaniu. Czas na bezprzewodowy głośnik Eneby. Na szczęście już złożony 😉

IKEA Eneby

Niestety IKEA Eneby nie jest smart głośnikiem. Mimo wszystko, głośnik Bluetooth to dzisiaj bardzo dobrze sprzedający się gadżet, więc stylistycznie dopasowany do produktów może skusić wielu klientów. Kwadratowy model nawiązuje do systemów Kallax i Ekekt, czyli wpasuje się w wykończenie dwóch serii wyrobów. Dwie odmiany głośniczków mają prawie te same parametry, a inne rozmiary. Jeden ma wielkość 20 x 20, a drugi 30 x 30 cm. Ten mniejszy otrzymał wbudowany akumulatorek (+ battery pack)  i wygodny uchwyt do przenoszenia. Jest mobilny. Większy można zamocować na ścianie.

Stylistycznie jest w porządku. IKEA zaproponowała minimalistyczny design z materiałowym wykończeniem (trzy kolory: czarny, biały i szary). Jest również panel do kontrolowania głośności oraz basów. Nie zabrakło portu 3,5 mm aux-in. Nie ma tu opcji Wi-Fi, ale przez Bluetooth można podłączyć do ośmiu urządzeń. Streamowanie muzyki staje się dziś bardzo popularne, co , jak widać,  zauważają nie tylko producenci elektroniki. Nie sądzę, by IKEA Eneby były konkurencją dla znanych marek z branży technologii, ale niskie ceny i spora baza wiernych klientów mogą namieszać.

IKEA Eneby

Mniejszy model wyceniono na 49$, natomiast większy – 89$. Jeszcze nie wiem ile to będzie w złotówkach, ani kiedy modele dotrą do Polski, ale nie powinno to być długo. Producenci wariantów smart zaczynają umożliwiać podpinanie „zwykłych” bezprzewodowych głośników pod multi-room, więc niewykluczone, że będziemy w stanie sparować z nimi także serię Eneby. Aha, jeszcze przypomniało mi się, że w zeszłym roku IKEA rozpoczęła współpracę z Sonos, ale nie wiem w jakim stopniu te partnerstwo ma znaczenie przy modelach Eneby.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *