Holodeck VR

VR jaki znamy jest prymitywny, przynajmniej obserwują technologie, które niebawem go usprawnią. Naturalnym etapem rozwoju Wirtualnej Rzeczywistości jest wyprowadzenie jej poza ograniczone metrażem pomieszczenia. Już teraz powstaje kilka modeli gogli, które chcą uwolnić nas od kajdan i przewodów, czyli udostępnić większe pole rozgrywki. HolodeckVR to prawdopodobnie jednak z ciekawszych platform, gdzie mobilne gogle wykorzystamy na o wiele większej powierzchni i to w dużej grupie gracze na arenie.

HolodeckVR proponuje system VR w bardziej otwartej odsłonie, choć wciąż ograniczonej obszarem. Tym razem jednak pole zabawy jest o wiele większe niż nasz własny pokój. Na rynku prezentowane są już społecznościowe rozwiązania VR, ale one też ograniczają się do przebywania we własnym mieszkaniu (wirtualnie świat też nie jest specjalnie obszerny). Dlatego właśnie sensownym polem do rozwoju jest zaoferowanie czegoś o wiele szerszego. Autorzy określają to wieloosobowym, wirtualnym doświadczeniem.

Chodzi tu o to, by większość uczestników mogła interaktywnie pobawić się i spotkać na większej „planszy”. HolodeckVR prezentuje już nawet pierwsze propozycji, np. nowej odmiany Ponga, gdzie gramy sześcianową „piłką” jak w tenisa. To i tak niewielki „kort”, ponieważ producent zapewnia powierzchnie nawet do 40 000 metrów kwadratowych! Przebywać na nich może aż 100 osób z goglami na głowie. Żeby to uzyskać potrzebne są jednak pewne dodatkowe elementy na głowie. HolodeckVR stworzyło sieć radiową ze śledzeniem IR, które mają monitorować pozycje wszystkich uczestników względem siebie. Wszystko w wersji całkowicie mobilnej. To też ważna sprawa, ponieważ gogle przenośne są sporo tańsze, a przy takiej liczbie jednostek ma to znaczenie.

Rezultat ma być efektowny, bo przecież bawić się w jednym miejscu może bardzo dużo graczy i to w sposób interaktywny. Firma wie jednak, że samej platformie nie wystarczy arena i dobre połączenie. Trzeba inwestować w rozwój z partnerami, którzy pomogą wnieść wszystko na jeszcze wyższy poziom. O co chodzi? O pomysły na realizację ciekawych doznań, lepiej wyposażone areny z fizycznymi przeszkodami (uwzględnionymi wirtualnie) oraz oczywiście pieniędzy. Dla nas istotną infromacją jest ocena możliwości i potencjału, którego prędzej czy później doświadczymy.

źródło: Holodeck VR