Gogle Huawei VR 2 z efektami kina IMAX z 3D audio

15 Sty 2018

Ostatnie gogle VR od Huawei zostały zaprezentowane pod koniec 2016 roku. Targi CES 2018 były okazją do pokazania następcy, który tak naprawdę zadebiutował wraz z flagowymi smartfonami Mate 10. Wtedy jednak demonstracja przeszła bez większego echa, ale i konkretów było mniej. W Las Vegas zademonstrowano gogle publiczności, dając pobawić się nowymi właściwościami urządzenia. Najważniejszą zmianą w całym projekcie jest włączenie efektów IMAX, czyli poprawienie odbioru obrazu.

 

Gogle jak gogle, pod względem rozwiązań mamy większość tych samych modułów. Druga generacja, czyli VR2 ma się jednak wyróżnić na tle konkurencji partnerstwem z IMAX (poprzednik pracował na platformie Daydream). Tym razem nie trzeba wsuwać smartfona do środka. Nowa jednostka jest w pełni niezależna, jak coraz więcej gogli na rynku. W ten sposób model ma być pozycjonowany jak bardziej high-endowy sprzęt, czyli stawiany wyżej niż adaptery Daydream View czy Gear VR od Samsunga.

Własny ekran oznacza, że gogle podepniemy do zewnętrznych komputerów, ale też najnowszego smartfona Huawei Mate 10 Pro. Można zatem użyć gogli w różny sposób. Wyświetlacz ma bardzo wysoką rozdzielczość, najwyższą z oferowanych obecne, czyli 3K. Taką jakość gwarantuje niewiele jednostek, m.in. HTC Vive Pro i Samsung Odyssey. Mamy tu 1440 x 1600 pikseli na oko. Odświeżanie 90 Hz, czyli również bardzo konkretne (powinno dobrze niwelować niepożądane efekty zmęczenia i kręcenia się w głowie). Osobiście wciąż uważam, że 3K to mało, ale nie da się wskoczyć tak szybko na lepsze podzespoły z powodu kosztów.

Huawei VR 2

Co z IMAX? 25 stycznia mają zadebiutować treści w tym formacie dla gogli Huawei VR 2. Gogle mają imitować efekty 22-metrowego, gigantycznego ekranu IMAX, czyli dostarczać efekty kinowe bezpośrednio przed oczami. Razem z audio 3D mamy otrzymać możliwość oglądania filmów na lincencji IMAX VR/AR i IMAX Virtual Cinema. Współpraca ma też rozwinąć ilość treści w takiej wersji, czyli rozbudowywanie bazy dla gogli Huawei. Google też daje użytkownikom Daydream dostęp do wybranych filmów 3D od IMAX, ale Huawei chce wejść poziom wyżej. Gadżet otrzyma kontroler 3DoF podobny do tego od gogli Daydream i Gear VR. VR 2 mają kosztować ponad 300 dolarów. Na początek kupić je będzie można tylko w Chinach, ale później mają dotrzeć w inne regiony.

źródło: Huawei

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *