DAQRI smart glasses

Przyszłość związana jest ze smart okularami, co potwierdzają kolejne wyroby na rynku oraz kierunki rozwoju wielu firm (w tym liderów elektroniki). Gogle VR budują własną bazę użytkowników, a warianty AR swoją. Kiedyś pewnie wszystko połączy się w jednej hybrydzie, ale na razie ich zastosowanie jest nieco inne. DAQRI Smart Glasses (kiedyś pisałem też o hełmie DAQRI, czyli pierwszej generacji urządzenia) celuje wyłącznie w Augmented Reality, oferując rozwiązanie ze wszystkimi podzespołami w niezależnym headset’cie.

Niezależność nie jest związana z integracją modułów wewnątrz samych gogli, bo na to jeszcze nie ma technologii. Owszem, można wszystko zamontować na głowie, ale otrzymamy ciężki sprzęt. W przypadku DAQRI „mózg” przetwarzający dane znajduje się na przewodzie w specjalnym module. Można go nosić w kieszeni. To stosunkowo wygodna wersja. Nie ogranicza specjalnie w ruchu, a uwalnia od „smyczy”. Projekt ten został skonstruowany w tym samym celu co większość jednostek AR – mamy otrzymać wsparcie rozszerzeniem widoku o cyfrowe warstwy.

DAQRI smart glasses

Smart okulary DAQRI korzystają z czujników głębi Intel RealSense, procesora Intel Core m7 szóstej generacji oraz zestawu towarzyszących czujników ruchu. Jest także kamerka do AR, połączona z wyżej wymienionym miernikiem odległości. Wszystko ma łącznie analizować sytuację przed użytkownikiem, by odpowiednio nanieść wirtualny obraz. Rzeczywistość rozszerzona w tym wydaniu ma przypominać konkurenta od Microsoftu, czyli HoloLens. Producent dorzucił tu jeszcze specjalny czujnik biometryczny (linii papilarnych). Przyda się, gdy gogle będą używane w dużej firmie, gdzie pracownicy będą się zmieniać bardzo często. System ma przyspieszyć proces logowania i gotowości do pracy. AR daje spore możliwości i już jest wykorzystywane podczas produkcji, inspekcji, czy projektowania, a także medycynie.

Specjalny kontroler ma też ułatwić interakcję z wirtualnym oprogramowaniem. Na załączonym filmiku widać działanie modułu DAQRI Omni w akcji.

źródło: DAQRI