Changhong H2

Kończą się pomysły na rozwój smartfonów? Wcale nie! Co chwila widać nowe koncepcje, które mają dodać kolejne funkcje w kieszonkowych komputerach. Ostatni trend to sensory głębi i rozwój AR z systemem Tango, czy przekształcanie smartfonów w gogle VR. Changhong H2 idzie w innym kierunku – proponuje analizator otoczenia mobilnym spektrometrem, wbudowanym w przenośny sprzęt.

Czym jest spektrometr? To narzędzie do pomiaru widma promieniowania świetlnego, który pozwala na rozpoznawanie obiektów. Każdy ma swój nietypowy „wzór”, więc czujnikami można namierzyć skład i budowę badanego ciała. Smartfony potrafią dziś bardzo wiele, a jeszcze więcej z użyciem przystawek, ale czy wewnątrz konstrukcji potrzebny jest kolejny moduł o tak niszowym przeznaczeniu? W pierwszej chwili wydaje się, że analizowanie składu czegokolwiek nie jest nam potrzebne na co dzień, ale dopiero z konkretnymi aplikacjami projekt wydaje się ciekawszy.

Changhong H2

Changhong H2 z Androidem to normalnie wyglądający smartfon. Został nawet pokazany na targach CES 2017. Wibrujące molekuły zdradzają wiele i autorzy rozwiązania twierdzą, że spektrometr w telefonie przyda nam się tak samo, jak inne czujniki, a nawet bardziej. Potencjał rzeczywiście jest spory. Można dostosować dietę przez dokładne pomiary wartości energetycznych, badać indeks BMI i spalane kalorie, sprawdzać skład leków itd. To tylko trzy pierwsze z możliwości, a ograniczeniem jest wyobraźnia developerów oprogramowania.

Miniaturyzacja daje nowe sposoby na poszerzanie funkcjonalności smartfonów i jedynym pytaniem pozostaje to, czy dostęp do spektrometru się przyjmie. Już teraz niektóre firmy przygotowują podobne gadżety jako dodatki z łącznością z telefonem, ale nikt jeszcze nie podjął się zmieszczenia potrzebnych podzespołów w obudowie smartfona. Chiński sprzęt ma być gotowy w połowie 2017 roku, ale na razie bez informacji na temat cen. W 2014 roku powstał model SCiO, czyli forma zewnętrzna Changhong H2. Do tej pory produkt nie trafił do pierwszych fundatorów, którzy wspierali kampanię crowdfundingową. Smartfonowa opcja jest chyba kolejną próbą wdrożenia pomysłu. Ciekawe kiedy pojawi się odmiana w wersji wearable?

źródło: Consumer Physics