Amerykańska premiera tabletu Archos GamePad, która się właśnie odbyła na terenie USA, to okazja by sprawdzić jak urządzenie radzi sobie od grudnia na rynku. Pod koniec zeszłego roku, 7-calowy tablet wyposażony w Androida Jelly Bean, pojawił się w Europie. Francuzi, zaraz po starcie ogłosili, że cała wyprodukowana pula została wyprzedana. Być może problemy z nadążeniem z produkcją tego modelu sprawiły, że opóźniła się również premiera wersji amerykańskiej. Debiut przypominał wejście tabletu na Starym Kontynencie – comiesięczne opóźnienia.

Archos GamePad to miks tabletu i konsoli przenośnej. Budowa urządzenia wyraźnie wskazuje target, w jaki celuje ten model. Jest to gadżet dla graczy, którzy potrafią wykorzystać Androida w wersji 4.1 do zabawy z video grami. Jak widać na załączonych obrazkach, na bokach umieszczono typowe dla padów zestawienie czternastu przycisków, spustów i gałek, by ułatwić zabawę. Dzięki temu poprawi się komfort gry oraz odsłonięty zostanie cała 7-calowa powierzchnia wyświetlacza o rozdzielczości 1024×600 pikseli.

We wnętrzu znajdziemy dwu-rdzeniowy procesor 1,6GHz, graficzne GPU Mali-400 MP (quad-core), 1GB RAM oraz 8GB wewnętrznej pamięci (z opcją rozszerzenia kartami microSD do 64GB). Stylistycznie i jakościowo wygląda bardzo przyzwoicie. Nie może w tym wypadku zabraknąć bezprzewodowego modułu Wi-Fi. Graczy nie zawiedzie również dźwięk, przynajmniej jeśli chodzi o jakość stereo – wbudowano dwa głośniczki.

Pamiętajmy, że Archos GamePad to wciąż również tablet, więc wszystko co do tej pory znaliśmy z urządzeń tego typu, znajdzie zastosowanie także w tym konkretnym modelu. Internet, książki, zdjęcia, filmy, muzyka, mail, rozmowy VoIP, dostęp do Google Play. Jeśli chodzi o kamerki, to umieszczono tylko jedną na froncie, zapomnijcie o grach wykrozystujących rzeczywistość rozszerzoną. Jest zato G-sensor. Możliwości DLNA oraz portu microDHMI, pozwolą na przeniesienie zawartości z małego ekranu tabletu na duży wyświetlacz kompatybilnego telewizora.

Ciekawie prezentuje się również możliwość dowolnej kalibracji wirtualnych przycisków na ekranie. Możemy dostosować je do własnych potrzeb, zarówno ich rozmieszczenie jak i układ. Dodatkowe przyciski na dotykowym wyświetlaczu mogą przejąć niektóre funkcje fizycznych odpowiedników. Wszystko po to, by setki tysięcy różnych gier pasowały do naszych rąk i wygody. To rozwiązanie, zwane Game Mapping Tool, zostało nawet przez Archosa opatentowane i jest opcją exclusive dla tabletu.

Myślę, że fanów emulacji starszych konsol i obecnych gier dostępnych w Google Play powinno zainteresować. Koszt urządzenia to 150 euro lub 170 dolarów. Na stronie producenta nie podano żadnych informacji na temat pojemności baterii, ani wieści na temat żywotności tabletu na jednym ładowaniu.

źródło: Archos.com