Obecnie ścierają się dwie technologie cyfrowych rzeczywistości – wirtualna z rozszerzoną. Ja już na początku rozwoju obu, zauważyłem, że prędzej, czy później, dojdzie do ich miksu. Jedne gogle do wszystkiego będą po prostu bardziej uniwersalne i ekonomicznie opłacalniejsze. Już dziś znajdziemy kilka projektów, które starają się łączyć VR z AR. Są też rozwiązanie zwane Mixed Reality, ale nie do końca jeszcze w tym formacie, którego oczekuję. ANTVR pokazał na targach Game Developer Cenference model gogli Mix, który rzeczywistość mieszaną proponuje w ciekawej opcji.

ANTVR MIX

Przede wszystkim określa swój projekt jako najmniejsze gogle AR z 96-stopniowym polem widzenia. Akurat konstrukcje AR powoli zmniejszają gabaryty, weźmy na przykład Magic Leap One, inny bardzo zbliżony gadżet w podobnym wydaniu. Okulary, bo w sumie tak można je określać właśnie z racji rozmiarów, mają służyć jako wygodny sprzęt do zabawy w Rzeczywistości rozszerzonej ze źródeł VR! Tak, ANTVR Mix ma odpalać tytuły SteamVR na ekranie AR. To ciekawe wykorzystanie już istniejącej bazy gier, odpalanych w nieco innym środowisku.

Prototyp przyciągał wzrok na GDC 2018 i to nie tylko z racji designu oraz niewielkiej konstrukcji, ale również z powodu efektów wewnątrz. Wielu odwiedzających targi potwierdziło, że to AR jest czymś wreszcie prawdziwym, a nie udawanym lub ograniczonym, jak do tej pory. Wkraczamy w nową erę i teraz podobnym gogli będzie przybywać. Finalny wariant ma w kwietniu trafić do crowdfundingu, ale pierwszy kontakt z prototypem można było już sprawdzić na własnej skórze. Pierwsze wrażenia kojarzą się oczywiście z jednostką HoloLens od Microsoft, ale z nieco innym wyświetlaniem. Mam tu na myśli szybki. Są mniejsze, ale wystarczają, bo są bardzo blisko oczu. Hologramy sprawiają wrażenie prezentacji na dużej powierzchni.

ANTVR MIX

Teraz sprawa softu. Mix są w stanie pokazać wybrane gry i aplikacje VR na tle rzeczywistego otoczenia, czyli jakby łączą efekty VR z AR. Używamy tych samych kontrolerów, tylko widzimy gdzie jesteśmy. Nie jesteśmy zamknięci jedynie w wirtualnym środowisku. To oczywiście daje więcej możliwości przy tworzeniu gier. Teoretycznie wystarczy zdjąć niektóre warstwy, np. tło i szybko wszystko dostosowuje się do nowych warunków. Przeróbek musi być więcej, ale autorzy chcieli po prostu zademonstrować możliwości. Wiadomo, że programiści raczej podłubią nieco w kodzie, by stworzyć coś dobrego. Zapewne prototyp będzie potrzebował dopracowania pod względem technologicznym (podobno wyświetlacz jest nieco za słaby), ale dlatego firma szuka środków na Kickstarterze.

Przewiduje się, że gotowy wyrób trafi na rynek pod koniec roku. Różnie jednak z takimi akcjami bywa i przewidywałbym raczej 2019. Okulary MIX mają kosztować między 500 a 1000 dolarów, co jest bardzo dużo rozpiętością, nawet jak na plany. Za niedługi czas pojawi się w sieci więcej informacji na temat gogli ANTVR, więc będzie można powiedzieć o sprzęcie nieco więcej. Dorzucę też filmik.