Nowa rodzina smart głośników Amazona to nie tylko poprawione Amazon Echo 2 i nietypowy Echo Spot, ale również nowa stacja, której dorzucono hub. Echo Plus to połączenie inteligentnego głośnika z Alexą oraz centrali do smart wnętrza. Model przypomina Echo pierwszej generacji, ale jest tańsze, mimo, że ma więcej do zaoferowania. Widać wyraźnie, że wszystkie nowe moduły z asystentem głosowym potaniały, ponieważ muszą poradzić sobie z coraz ostrzejszą konkurencją w sekcji smart głośników.

Amazon Echo Plus

Dlaczego Amazon Echo Plus przyjął formę pierwszej generacji? Przecież Echo 2 wygląda znacznie lepiej. Czy chodziło o nawiązanie do designu? Trudno powiedzieć. Ta odmiana głośnika jest nieco wyższa od pierwszego Echo. Ma natomiast te same możliwości co Echo 2, ale z uwzględnieniem huba, który zwiększy potencjał kontroli smart domu. Dzięki niemu obsługa inteligentnego domu ma być łatwiejsza i pełniejsza. Do tej pory połączenie smart wyposażenia było możliwe głównie przez integrację z Alexą. Teraz stacja ma bezpośrednio porozumiewać się z innymi elementami.

Na starcie Echo Plus ma być kompatybilne z setką urządzeń typu smart home. Nie są potrzebne „skille” Alexy czy pośrednictwo dodatkowych aplikacji. Smart głośnik z hubem ma być w ten sposób lepszym konkurentem w walce z Google Home. Wciąż jednak asystentka będzie brała udział w obsłudze i wydawaniu komend, ale już prosto przez Echo. W komplecie z Echo Plus będzie jednak z żarówek Philips Hue w tzw. starter packu. Wraz z hubem Amazon przygotował nowe rozwiązania do tworzenia akcji i scenariuszy dla smart domu. Nazwano je Alexa Rutynami, czyli poleceniami łączącymi automatykę wielu urządzeń. Mają ułatwić obsługę, zwłaszcza wtedy, gdy smart wyposażenia w mieszkaniu jest naprawdę dużo. Przykładowo, można zbudować relację (połączyć poszczególne akcje) w scenę „Alexa, dobranoc”, co aktywuje serię komend: wyłączy światło, sprzęt RTV, zamknie smart zamek w drzwiach itp. Wszystko zależy od indywidualnego wnętrza i posiadanych rozwiązań.

Amazon Echo Plus

Zaprogramujemy też wiele innych czynności, np. przez ich harmonogramowanie. Rutyny współpracują ze wszystkimi urządzeniami, które posiadają wsparcie dla Alexy. Ekosystem składający się ze sprzętu bardzo wielu producentów jest pokaźny. Z Alexą działa już mnóstwo marek i firm. Rutyny nie będą niczym ekskluzywnym dla Echo Plus i Echo 2, bo zostaną też udostępnione pozostałym modułom serii Echo (w tym mniejszymi Echo Dot i Tap). To pozwoli na rozbudowanie ich sieci w całym domu i współpracę z nowymi smart głośnikami. Amazon Echo Plus ma kosztować 149$. Należy jednak pamiętać, że rozwiązania te są dostępne jedynie regionalnie i oficjalnie w Polsce ich nie zakupimy (co znaczy, że wciąż nie ma tu wsparcia dla języka polskiego).

źródło: Amazon.com