Apple AirPower – oficjalna bezprzewodowa stacja Qi

15 Wrz 2017

W końcu Apple wprowadza do iPhone’ów bezprzewodowe ładowanie, a wraz z nową technologią pojawia się też specjalna stacja AirPower, czyli tacka na ładowania mobilnych gadżetów z Cupertino. 

Co prawda, Apple było kilka lat wstecz za konkurencją jeśli mowa o bezprzewodowym ładowaniu smartfonów, ale lepiej późno niż wcale. Najnowsze generacja iPhone’ów 8, 8 Plus i nowego iPhone’a X będą w końcu wyposażone w możliwości ładowania indukcyjnego, zwanego bezprzewodowym. To pierwsze telefony z iOS, które w sposób natywny dadzą się podładować bez potrzeby podłączania przewodu Lightning (wcześniej powstawały jedynie specjalne obudowy, dające kompatybilność ze stacjami do ładowania przez standard Qi.

AirPower

Bezprzewodowe ładowanie to przede wszystkim wygoda. Wymaga ułożenia sprzętu w konkretnym miejscu, co często troszkę ogranicza miejsce zasilania, ale coraz więcej producentów oferuje moduły z Qi, więc nie jesteśmy wcale zmuszeni do odkładania urządzeń na specjalne stacje (są już meble z takimi powierzchniami, specjalne półki w kokpicie samochodowym, czy przystawki do komputerów, np. pod Maca). Mimo wszystko, Apple proponuje własną stację do bezprzewodowego ładowanie nowych iPhone’ów. AirPower jest specjalnie nieco większa, by pomieścić także smart zegarek Apple Watch, a nawet słuchawki AirPods.

Te ostatnie otrzymają niebawem nowy schowek z bankiem energii, który wystarczy położyć na stacji. Nie zaprezentowano nowej generacji samych słuchawek, ale dostarczenie nowego pojemniczka z Qi to wartościowy dodatek. Wszystkie trzy urządzenia na AirPower będą ładowane jednocześnie. Niestety stacja pojawi się na rynku dopiero w 2018 roku. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o szybkim ładowaniu nowych iPhone’ów 8 i X. Ta opcja nie będzie dostępna przez bezprzewodowe stacje. Wymagana jest tu specjalna ładowarka, czyli uzupełnianie baterii przewodowo (Lightning). Tą drogą nowe sartfony Apple uzupełnimy do 50% nawet w 30 minut. Czy kiedyś szybkie ładowanie zostanie uaktywnione w bezprzewodowej stacji AirPower? Może jakaś aktualizacja w końcu to umożliwi.

źródło: Apple.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *