Na targach CES 2013 miało być sporo sprzętu mobilnego, a zostało pokazane kilka dziwnych urządzeń, których nie możemy zaliczyć do klasy przenośnych urządzeń, a i tak warto o nich wspomnieć na stronie. Niedawno pisałem o 27 calowym Lenovo. Teraz czas na inny prototyp, mniejszy, zgrabniejszy i można z nim faktycznie wyjść na zewnątrz.

Panasonic zaszalał i stworzył „tablet” z niesamowitą rozdzielczością stosowaną w wystawianych świeżo na targach, telewizorach najnowszej generacji. Chodzi o rozdzielczość 4K, czyli czterokrotnego FullHD. Miałem przyjemność widzieć taki  TV w akcji,  naprawdę robi wrażenie! Filmy w rozdzielczości 4K powstają już od dawna. Kamery używane do rejestrowania obrazu, nagrywają w takiej jakości, nawet taśma filmowa jest co najmniej 4K, więc jesteśmy w stanie w niedługiej przyszłości oglądać materiały i filmy w tym formacie.

Nie nazwany jeszcze model wyposażono w ekran typu IPS (lepsza widoczność z wielu kątów). Jeśli symbol '4K’ nic Wam nie mówi, to cyfrowa rozdzielczość: 3840×2560 pikseli potrafi już przekonać z jakimi wielkościami mamy do czynienia (to dużo więcej niż proponuje ekran Retina w iPadach nowej generacji). Proporcje obrazu to 15:10 (czyli tyle co powszechnie używane w fotografii), a gęstość pikseli: 230 PPI. Urządzenie waży 2,4-kilograma, ma tylko 11 milimetrów grubości i może wyświetlić obraz arkusza A3 w skali 1:1!. Oczywiście Panasonic wykorzystał jako system operacyjny Windows 8, tylko czy Microsoft jest przygotowany na dostosowanie systemu do tej rozdzielczości?

Zastanawiam się czy taki model, prezentowany na targach w Las Vegas, to sztuka dla sztuki, pokaz możliwości czy jednak sensowny krok w przyszłość. Bateria zastosowana w urządzeniu wytrzymuje około dwie godziny, więc stosunkowo krótko, jednak biorąc pod uwagę w jak wielki i energochłonny ekran jest wyposażony, wydaje się do zaakceptowania. Jeśli zastanawiacie się do czego owy sprzęt ma służyć, Panasonic stara się przekonać, kto może być jego odbiorcą. Tablety tej wielkości (które zapewne niedługo doczekają się swojej nazwy), mają służyć w instytucjach, biznesie, pracy grupowej, a także architektom, projektantom czy inżynierom. To bardzo wygodne, gdy całą swoją pracę mamy zawsze przy sobie (przydałby się jeszcze agregat prądotwórczy). Twórcy podali też konkretny przykład wykorzystania tabletu w branży druku mediów. Z uwagi na idealne odwzorowanie barw i dużą rozdzielczość, edytorzy np. publikacji prasowych, będą mogli pracować na materiałach, które są gotowe  do wydruku (prawie format A3) nanosząc poprawki załączonym do kompletu piórkiem (stylus/rysik). Wygodnie i szybko. Ma to w przyszłości usprawnić tradycyjną pracę z wydrukiem materiałów.

Już sobie wyobrażam sprzedaż dedykowanych sztalug do tej nowej kategorii urządzeń, i nie jest to wcale drwina, a faktycznie bardzo wygodne rozwiązanie dla wielu użytkowników. Na koniec wypada wspomnieć, że na tegorocznych targach, zaprezentowano telewizory również w rozdzielczości 8K! Na taki krok zdecydował się Sharp. Czy przyszłoroczne targi będą pokazem tabletów z takimi ekranami? Biorąc pod uwagę, że w tym roku smartfony prawie dorównują swą wielkością 7 calowym tabletom, a te zaczynają osiągać rozmiary 20-27 cali, kto wie…

Specyfikacja tabletu Panasonic:

  • 20 calowy ekran IPS Alpha, z 10-punktowym multidotykowym systemem czułości, w formacie 15:10,
  • rozdzielczość : 4K (3840×2560), gęstość 230 PPI, 16,7 mln kolorów
  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 8 Pro
  • Procesor: Intel Core i5 3427U vPro 1,80 GHz
  • Grafika: Nvidia GeForce
  • Pamięć: 4 GB (z możliwością rozsz. do 16 GB)
  • Dysk SSD: 128 GB
  •  WiFi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0,
  • Port: USB 2.0, czytnik kart pamięci (microSD oraz microSDXC)
  • Kkamerka: 720p HD
  • Bateria: 2 godziny pracy
  • Wymiary: 47,5 cm x 33,3 cm  (szerokość 11mm)
  • Waga: 2,4 kg
  • Załączony rysik