Windows Hello – już 100 różnych metod

15 Sty 2017

YubiKey Windows Hello

Microsoft obiecał, że logowanie do Windows 10 będzie łatwe, szybkie i przyjemne. Nowszy sprzęt posiada odpowiedni hardware, by wejście do systemu było naturalne i nie zmuszało do stosowania haseł tekstowych. Ja wciąż poluję na klawiaturę do Surface’a, która jest wyposażona w czytnik linii papilarnych, ponieważ moja wersja urządzenia nie jest przystosowana do odblokowywania twarzą. Funkcje Windows Hello są rozwijane i gigant z Redmond właśnie chwali się efektami.

Rozwiązanie Windows Hello rośnie i kolejny partnerzy włączają się w jego rozbudowę. Większość najnowszych komputerów zaczyna traktować ochronę odciskiem lub rozpoznawaniem oka jako standard, ale zdecydowana większość modeli kupionych wcześniej takich bajerów nie posiada. Tutaj wkraczają peryferia, a metod jest coraz więcej. Oferta komputerów ze zintegrowanymi modułami tego typu będzie przybywać, ale na szczęście będzie można skorzystać również z przystawek.

YubiKey Windows Hello

Ostatni moduł, który tu testowałem to kamerka w Lumii 950, ale szybkość odczytu nieco mnie zawiodła. Microsoft stara się jednak usprawniać swoje technologie i przy okazji Windows 10 Mobile Creators Update poprawia te parametry. Dzisiaj usługi Windows Hello zbliżają się do prawie 100 unikalnych metod odblokowywania systemu, a kolejne nadchodzą. Pojawił się nawet oficjalny framework na Build 2016, co poskutkowało przyjęciem 20 partnerów. Mowa zarówno o rozwiązaniach dla tradycyjnych konsumentów, jak i biznesu.

Z pośród wszystkich gadżetów dla Windows Hello najbardziej podoba mi się bransoletka Nymi Band, która swoje możliwości oferuje już od kilku lat, a od niedawna dla najnowszego systemu Hello. Odczytuje pracę serca i na jej podstawie rozpoznaje właściciela. Są też szyfrowane klucze YubiKey na USB z dwustopniowym hasłem. Wystarczy je wpiąć do portu lub nosić w zasięgu telefonu z NFC i nie martwić się każdorazowym wklepywaniem hasła. Do odblokowania komputera można też użyć aplikacji mobilnej RSA SecureID Access Authenticator, pozwalającej na wykorzystanie telefonu jako zbliżeniowego klucza. Podobne zabezpieczenia są ukrywane w kartach z HID (wystarczy nosić je w portfelu). Pamiętam też, że wiele firm obiecywało, że chętnie dołączy do Hello ze swoimi naręcznymi bransoletkami fitness lub zegarkami, a to również będzie wygodny i szybki sposób uruchamiania/wznawiania systemu.

źródło: Microsoft

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *