Metaio to firma, która specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu Augmented Reality. Rzeczywistość rozszerzona to przyszłość i już każdy w branży zdaje sobie z tego sprawę. AR przyspiesza głównie za sprawą ubieralnej technologii, która powolutku ale regularnie rośnie. Przybywa i gadżetów zakładanych przed oczy. Google Glass jest najpopularniejszym z nich, ale jest też kilka innych. Rozszerzanie widoku o wirtualne warstwy staną się dzięki temu wygodniejsze niż kierowanie kamerki smartfona lub tabletu na otoczenie. Rynek zaczyna akceptować inteligentne okulary, a i ich możliwości oraz komfort noszenia jest większy. N razie wciąż jest to nisza, ale bardzo szybko rozwijająca się.

Żeby dostosować funkcjonalność i sprawić, że inny niż dotychczas interfejs pójdzie w parze z hardwarem, powstała technologia Thermal Touch. Jak sama nazwa wskazuje, oparto ją o kamerkę reagującej na zmiany cieplne. Nasze ciało pozostawia krótkotrwałe ślady po dotknięciu dowolnej powierzchni, a sensory zaraz to wychwytują. Wystarczy to skorelować z wirtualnymi danymi lub wydrukowanymi grafikami rozpoznawanymi przez kamerkę i już mamy nowy sposób interakcji z praktycznie dowolną powierzchnią.

Oczywiście potrzebne będzie zerkanie przez specjalny wyświetlacz przed okiem (np. Google Glass, Epson Moverio). To pozwoli wygenerować obraz i dotykanie go na przykład na biurku lub stole. Czytanie magazynu lub gazety umożliwi „przyciskanie” przycisków linkujących do sieci lub aktywowanie połączenia telefonicznego. Także trójwymiarowe modele mogą brać udział w interakcji. Wszystko po reakcji cieplnej. Koncepcja jest bardzo ciekawa i całkiem realna do wbudowania w sprzęt. Na razie urządzenie połączono z tabletem, ale jak wiemy, noszony sprzęt powoli pozwala na zbliżone akcje. Tylko miniaturyzacja musi zwiększyć swoje tempo.

Działający prototyp ma być teraz prezentowany na kilku targach, m.in. 2014 Augmented World Expo w Santa Clara (maj), czy konferencji InsideAR 2014. Jesteście gotowi na takie sterowania? Zanim różnego rodzaju okulary typu smart opanują świat, technologia może być  odpowiednio dopracowana (np. przyspieszenie odczytu nagrzanego punktu).

źródło: augmentedblog.wordpress.com