Kilka dni temu prezentowałem aplikację ThrowMeApp na Androida, która umożliwiała podrzucanie smartfona i wykonanie zdjęć z perspektywy lecącego telefonu. Ciekawe wykorzystanie akcelerometra wbudowanego w nowe smartfony, ale troszkę ryzykowna dla naszego urządzenia. Aby nie niszczyć naszego cennego sprzętu, a uzyskując podobny, ale o wiele lepszy efekt, możemy wykorzystać kulę Squito – gadżet pstrykający zdjęcia w 360 stopniowej panoramie w trakcie swojego lotu.

Konstrukcja została przystosowana do pracy w trudnych warunkach, wiec nie musimy obawiać się o upuszczenie urządzenia. Nawet wskazane są podniebne loty, wtedy efekty kręcenia materiałów będą o wiele lepsze! Squito to prototyp, którego finalna wersja może być hitem w rękach wielu gadżeciarzy. Wewnątrz kulistej obudowy zmieszczono stabilizator oraz kilka kamer, które rejestrują obraz w trakcie rzutu, a potem sklejają go w zdjęcia lub filmy tworząc efektowne materiały.

Projekt jest autorstwa bostońskiego wynalazcy – Steve’a Hollingera, którego firma S.H. Pierce & Co. istnieje już od 1989 roku i zajmuje się produkcją urządzeń z użyciem wysokich technologii. Rozwiązania wykorzystane w rzucanej kamerce zostały opatentowane. Pierwsze sukcesy w 2010 roku spowodowały, że usprawniono aparat, który potrafił stabilizować obraz za pomocą sensorów wedle trajektorii lotu. Teraz udoskonalony pomysł potrafi wykonywać zdjęcia panoramiczne i to także w filmikach video.

Squito jest wielkości piłki tenisowej, wewnątrz sferycznej obudowy znajdują się trzy kamerki, elektroniczne urządzonko do mierzenia prędkości, orientacji oraz sił grawitacyjnych za pomocą różnych sensorów (najczęściej kombinacji akcelerometrów, żyroskopów i czasem magnetometrów), mikrokontroler i procesor przetwarzający obraz. Wszystko to sprawia, że widzimy efekt przedstawiony na załączonym video. Wszystkie zdjęcia i video są transmitowane bezprzewodowo do komputera, tabletu lub smartfona.

To fajna zabawka, zwłaszcza dla najmłodszych i młodzieży, ale autor ma nadzieję, że ulepszone wersje gadżetu będą pomocne także w profesjonalnym sporcie, w celach architektonicznych, rekonansowych, poszukiwaniach i pomocy poszkodowanym, fotografii krajobrazowej, pierwszej pomocy, mapowaniu terenów i robieniu zdjęć 3D oraz 360° panoramie. Polecam obejrzeć poniższy materiał video prezentujący możliwości Squito, w którym twórcy sugerują także zastosowanie dla „piłki”. Hollinger ma nadzieję na przygotowanie ostatecznej wersji komercyjnej, która trafiłaby do sprzedaży.

Przyznam, że chętnie zobaczyłbym w przyszłości ujęcia z dyscyplin sportowych, w których piłka odgrywa najważniejszą rolę. czy technologie będą w stanie wytrzymać takie warunki, jakie panują podczas odbijania piłki rakietą tenisową, nogą, ręką, czy kijem baseballowym?

źródło: Serveball.com via Engadget, Gizmag