Czym jest inteligentne oświetlenie dobrze wiemy. Przeróżne modele „żarówek” LED z łącznością Bluetooth lub Wi-Fi są jednym z ważniejszych i często podstawowych funkcji inteligentnego domu. To dzięki komunikacji ze smartfon, możliwe jest tworzenie zależności i automatyzacji, która reaguje także na sensory ruchu, powiadomienia z telefonu i wiele, wiele innych rzeczy. Odkąd piszę o żarówkach tego typu, na rynku zagościło sporo modeli. Chyba pierwszym bardziej popularnym były Philips Hue. Nie każdy jednak pamięta, że w 2012 roku (tym samym, w którym holenderski producent stworzył swój model), w kampanii na Kickstarterze pojawił się nietypowy projekt gadżetu Spark Socket.

Miał to być uniwersalny adapter dla niemal dowolnych żarówek, przemieniając je w wersje smart. Innymi słowy: część z modułem bezprzewodowej łączności, pozwalający na wkręcenie jej w gniazdko na standardowy gwint, do której z kolei wchodzi zwykła żarówka (czy dowolny LED z kompatybilnym, standardowym zakończeniem). Niestety w marcu zeszłego roku autorzy projektu zmuszeni zostali do wstrzymania prac – zbiórka się nie udała. Postanowili pracować nad elementem Spark Core, który miałby być jeszcze szerszym elementem do budowania urządzeń w Internecie Rzeczy. Rozwiązanie odsunięto, ale nie na zawsze – jest szansa, że się pojawi, ale zależy to od chętnych developerów.

Spark Socket byłby w sumie bardzo ciekawym elementem. W zależności od swojej ceny, mógłby nieco ograniczyć koszty samej żarówki. Te obecnie są drogie, choć General Electric przygotowało już wersję Link od 15$. Adapter pozwoliłby na szerszą kompatybilność i mniejsze ograniczenia. Szkoda, że rozwój zawieszono. Być może rynek nie był wtedy gotowy na takie urządzenia. Ciekawe jakby potoczyły się losy funduszy w obecnej chwili. Sparka Socket miało/ma wspierać współpracę z apką na smartfony, gdzie dostępne miały być wszystkie znane funkcje: kontrola oświetlenia, dostosowanie jasności światła, czy reakcja na zaprogramowane tryby lub inne powiązania.

Jeśli jesteście zainteresowani wejściem we współprace w celu dokończenia realizacji lub sami usprawnić model, zajrzyjcie na stronę producenta, jak możecie stać się częścią Spark Socket. Projekt przemienił swój status w Open Source. Zaletą gniazdka jest spora kompatybilność, nawet i z klasycznymi żarówkami. Do wad należy zaliczyć wysoką konkurencję (niebawem i cenową) gotowych i bardziej ergonomicznych wersji.

źródło: Kickstarter