Sound Shirt – kostium do „tłumaczenia” muzyki na wibracje. Projekt pozwalający na czucie koncertów przez osoby niesłyszące.

Sound Shirt

Muzyka to coś pięknego, ale nie każdy ma możliwość z nią obcowania. Osoby niesłyszące nie mają tej przyjemności i choć na razie nie będą w stanie usłyszeć oryginału to jest szansa, że go poczują. Niemiecka Jungen Symphoniker Hamburg chce zaprosić na wyjątkowy koncert, w którym niesłyszący będą mieli okazję poczuć klasyczne utwory. Wszystko za sprawą specjalnego systemu dekodującego dźwięki na wibracje przesyłane do kostiumu Sound Shirt. Projekt ten to kolejne potwierdzenie potencjału ubieralnych technologii.

„What you can hear, I can feel!” – tak ocenił to jeden z testerów technologii. Trafił w samo sedno. Strój ma przekazywać dźwięk do ciała, a te ma je odpowiednio poczuć. 16 motorków wibracyjnych jest rozłożonych po całym ciele, przekazując intensywność poszczególnych instrumentów i tonów. Firma CuteCircuit przygotowała rodzaj tłumacza muzyki na odczucia pozwalające na jakiś rodzaj interpretacji widowiska. Myślę, że połączenie odczuwania muzyki z jej oglądaniem dodatkowo zwiększy doznania.

Sound Shirt

Sound Shirt to interesujący pomysł, którego najważniejszym celem jest przekaz muzyki, ale wyobrażam sobie wykorzystanie technologii do rozwinięcia wielu innych rozwiązań dla osób głuchych. Autorzy musieli skupić się na zmapowaniu odczuć słuchaczy, by przekaz był możliwie wierny. Nigdy nie będzie, ale przez pulsację jest w stanie być chociaż namiastką muzyki. Na sali koncertowej rozmieszczone są mikrofony, które odczytują dźwięki orkiestry, a potem audio jest przekazywane do systemu komputerowego (translatora).

Koncert ma być wyczuwany praktycznie całym ciałem. Myślę, że to ciekawe doświadczenie dla każdego z nas, ale wyjątkowe dla osób, które nigdy nie miały okazji usłyszeć instrumentów. Po kilku minutach organizm zaczyna czuć i interpretować sytuację. Projekt Sound Shirt sprawdziłby się też w rozwiązaniach VR, gdzie imersyjność ma ogromne znaczenie. Na razie rozwiązanie jest skalibrowane pod konkrety, a w dodatku wymaga odpowiedniego przetwarzania oraz infrastruktury. Nie będzie jednak trudno zintegrować motorków z innymi odczytami.

źródło: Sound Shirt