Smart słuchawki Nuheara IQBuds Boost i Live IQ

10 Sty 2018

Nuheara IQBuds Boost

Jeszcze niedawno segment hearable, czyli wearable do ucha, był niszowy. Dzisiaj na targach CES 2018 prezentuje się w tej sekcji mnóstwo firm. Gadżety w tym formacie mają swój potencjał i łączą go ze słuchawkami, które większość z nas chętne nabywa. Nuheara przygotowała bezprzewodowy wariant takich słuchawek, które przy okazji pozwolą lepiej słyszeć świat. Nowa oferta to dwa modele o różnych właściwościach, czyli zróżnicowanie wyrobów pod potrzeby konkretnych użytkowników.

Słuchawki IQBuds Boost i Live IQ to sprzęcik o ciekawych parametrach. Te pierwsze mają zaawansowany system asysty wzmacniającej poziom otoczenia lub redukującej hałasy, natomiast drugie, aktywne wyciszanie szumów. Model Boost jest skierowany do nieco innej grupy klientów, z kolei Live IQ raczej to typowego słuchacza muzyki. Na początek warto przyjrzeć się tym bardziej oryginalnym , choć wcale nie nowatorskim wariantom. Słuchawki z rozwiązaniami dopasowania dźwięku pod indywidualne potrzeby już powstawały.

Nuheara IQBuds Boost

Nuheara IQBuds Boost dostosuje odtwarzanie dźwięków pod specyficzny profil użytkownika. Firma przygotowała specjalną aplikację mobilną Ear ID, która umożliwi automatyczną kalibrację pod konkretne ucho. Każdy z nas odbiera różne częstotliwości i to inaczej w lewej i prawej strony. Czasem są to po prostu efekty uszkodzeń słuchu. Smart słuchawki sprawdzą się w poprawie odbioru, ale też odsłuchu muzyki. Sam tester przypomina badanie, które normalnie wykonalibyśmy u specjalisty. Personalizacja posłuży zatem osobom niedosłyszącym w pewnych zakresach, ale też miłośnikom muzyki, którzy chcą sobie dostosować parametry pod indywidualne gusta. To coś przypominającego equalizer, ale bardziej konkretny.

Słuchawki mają na boku dotykowy panel do obsługi odtwarzacza i zdalnej obsługi sparowanego smartfona. Gesty możemy sobie zaprogramować po swojemu, np. przełączanie utworów lub kontrolę głośności. Wbudowany akumulatorek da pięć godzin ciągłego grania przez Bluetooth, co jest wynikiem dosyć standardowym. 20 godzin uzyskami w trybie zestawu słuchawkowego. Dostępnych jest też kilka podładowań w przenośnym schowku z bankiem energii. Odmiany LiveIQ (na obrazku poniżej) są nieco mniej imponujące, ale wciąż atrakcyjne, zwłaszcza dla miłośnika muzyki. Producent określa je mianem „pierwszych tak inteligentnych, prawdziwie bezprzewodowych słuchawek” z aktywnym systemem redukcji szumów oraz „unikatowym smart softem”. Mają kosztować poniżej 200 dolarów i wytrzymać 20 godzin streamingu audio. Nie podano jeszcze wyceny droższego wariantu IQbuds Boost. Ma on jednak zadebiutować w okolicach kwietna.

Nuheara LiveIQ

Pisałem wyżej, że IQBuds Boost to nie pierwsze słuchawki z funkcją poprawy i personalizacji dźwięku, ale australijski producent Nuheara ma teraz tę przewagę, że wykruszyła mu się nieco konkurencja. Doppler Labs odpowiedzialny za podobny projekt zwany Here One zamknęła biznes w 2017 roku. Całe szczęście, że jest ktoś chętny do zapełnienia tej luki.

źródło: Nuheara

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *