Większość topowych producentów dba o to, by ich działy badawcze pracowały nad dodatkowymi rozwiązaniami z odpowiednim wyprzedzeniem. Jak uda się zaprojektować coś nowego, lepiej to od razu opatentować. Pośród ostatnich miesięcy przybywa wniosków patentowych związanych z pomysłami dla sekcji wearable. Samsung też złożył ich już sporo, a do sieci trafiają informacje na ich temat. Dla smartwatcha jest ich sporo, a najnowszą propozycją jaką odnaleziono w USPTO (amerykańskim urzędzie patentowym) jest projektor do zegarka.

Kilka grafik z patentu Samsunga. fot. USPTO
Kilka grafik z patentu Samsunga. fot. USPTO

Projekcja obrazu na ręce była już częścią koncepcji, które pokazywały się w Internecie. Koreańska marka postanowiła przygotować swoje rozwiązanie bazujące na rozszerzaniu interfejsu, tj. wychodzeniu poza niewielki ekranik. Dotykowy panel inteligentnego zegarka jest ograniczony swoimi wymiarami i wie do każdy jego posiadacz. Wiedzą o tym również producenci i po ilości projektów próbujących rozwiązać te niedogodności, można przypuszczać, że starają się go jakoś obejść, ale bez powiększania wyświetlacza i gabarytów samego gadżetu.

W opisie systemu widać grafiki, które jasno przekazują: projektorek ma ułatwiać nawigację przez pokrywanie części ciała obok koperty dodatkowymi elementami sterowania. Jest przykład klawiatury numerycznej (np. do szybszego wybierania numerów w niezależnych smartwatchach z pakietem danych), czy wprowadzania tekstu, a nawet rzucania lepszej jakości treści na ścianie. Patent informuje, że wszystkiemu towarzyszyć ma również detekcja gestów, czyli palca. Jest wiele korzyści z takiego podejścia. Większa powierzchnia działania, nie zasłanianie ekranu i większa wygoda.

Samsung wcale nie chce ograniczać pomysłu do zegarków. Także gogle VR miałyby na tym skorzystać. Ciekawi mnie kiedy takie elementy mogłyby się pojawić na rynku. Szkoda, że z wnioskami przeważnie jest tak, że długo nie widzimy realnego efektu na oczy. Ubieralne technologie to wyścig gigantów, więc może to spowoduje większe chęci wdrażania takich pomysłów. Pokazywałem już na blogu, że współczesne prace demonstrują podobne moduły, więc jak najbardziej jest to do zrobienia.

źródło: USPTO via engadget.com