Runcible – kieszonkowy smart zegarek

16 Cze 2016

Runcible – kieszonkowy smart zegarek ma być wyróżniającym się smartfonem z okrągłym ekranem. Nie jest smartwatchem, choć wygląda jak przerośnięta koperta inteligentnego zegarka. Czy jest na rynku miejsce dla tak nietypowego gadżetu?

Projekt Runcible widziałem już w zeszłym roku, ale dopiero teraz pojawia się on w crowdfundingowej kampanii, gdzie bliżej mu do realizacji. Trzeba przyznać, że się wyróżnia. Jest bodaj pierwszym okrągłym smartfonem, ale autorzy wolą określać go jako inteligentny zegarek kieszonkowy. Kiedyś zegarki noszono na dewizce i chowano w kieszonce. Smart odmiana nawiązuje do tamtych czasów, choć oferuje się bez łańcuszka (BTW: niektórzy producenci oferują taką opcję dla wybranych smartwatchy). Czy okrągły format telefonu się sprawdzi?

Runcible

Na pewno jest efektowny. Wygląda jak przerośnięty smartwatch, ale jest pozycjonowany zupełnie inaczej. Ni to smartfon, ni to smartwatch. Ma jednak większość podobnych funkcji. Zdziałamy na nim większość rzeczy, które w wymienionych urządzeniach są dostępne. Producentowi zależało bardziej na stylistyce. To widać. Obudowy w bardzo wielu odmianach świetnie podkreślają opływowy kształt gadżetu. Od strony wizualnej mogą się podobać i zachęcić do zakupu wielu klientów (wszystkich lubiących się wyróżnić).

Czy okrągły wyświetlacz będzie praktyczny? Tutaj najlepiej ocenić na podstawie smart zegarków. Okrągłych jest już zdecydowanie więcej i sprzedają się bardzo dobrze. To jednak zegarki. Runcible niby też aspiruje do zegarka. Ma większy panel i jeśli zobaczymy go w wersji do samej krawędzi, jak na wizualizacjach, a nie jak w prototypowym modelu, to powinien mieć wystarczającą powierzchnię do działania. Utrzymanie telefonu musicie wyobrazić sobie sami. Wykonywanie zdjęć również. Trudno ocenić jak wygodne/niewygodne jest to w rzeczywistości. Autorzy przedkładają jednak design nad komfort użytkowania.

Runcible

Inspiracja dla Runcible jest jasna. Niektóre smartwatche też można tak nosić (przykład dałem w powiązaniach pod wpisem).

Runcible

Tylnych paneli ma być sporo. Od imitacji kamienia, po drewno i metal.

Runcible jest określany jako zupełnie nowa kategoria urządzeń, jednak moim zdaniem różni się wyłącznie kształtem. Nazwałbym to hybrydą smartwatcha ze smartfonem, ale już nie na nadgarstek, a do kieszeni (stąd w sumie prawidłowe określanie go jako smart zegarek kieszonkowy). Złośliwi zauważą, że to pewnie urządzonko dla hipstera. W środku zmieszczono podzespoły, które nie osiągają możliwości dzisiejszych smartfonów, ale są też sporo lepsze od tych ze smartwatcha. Snapdragon 410 to pewnie optymalny wybór dla takiego urządzenia. 640 x 640 to też niezła rozdzielczość (oby ekranik w finalnym wyrobie miał mniejszą ramkę).

System operacyjny jest typu open-source, co może tylko pomóc w rozwoju. Jest to na tyle nietypowy model smartfona/smartwatcha, że bardzo ciężko ocenić jego potencjalny sukces. Ma szansę na większe zainteresowanie, ale to właśnie aplikacje i interfejs będą determinowały jego osiągnięcia. Kampania na Indiegogo to dobre miejsce na sprawdzenie popytu na takie bajery oraz okazja do zebrania środków na realizację i dopracowanie. Mi osobiście Runcible się podoba, ale ma jeszcze sporo do poprawy. Przede wszystkim wciąż jest we wczesnej fazie.

źródło: Indiegogo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *