Za pewien czas niemal wszystkie podstawowe narzędzia zyskają coś „inteligentnego”. Mam tu na myśli funkcje smart, czyli poszerzenie funkcji o wsparcie elektroniką, a być może i Sztuczną Inteligencją. Stroik do gitary też może wykorzystywać takie rozwiązania, by praca z instrumentami stała się przyjemniejsza. Roadie 2 (o pierwszej generacji Roadie też na blogu pisałem) to stroik z własnym mózgiem, mającym dodać muzykom nowe możliwości podczas strojenia gitary.

Roadie 2

Główną robotą Roadie 2 jest automatyczne nastrajanie do konkretnych parametrów, które w poprzedniej wersji potrzebowały  do konfiguracji i ustawień aplikacji mobilnej. To akurat całkiem wygodna sprawa, bo smartfon i tak nosimy zawsze przy sobie. Odpowiednia aplikacja pozwalała na podgląd ustawień i kilka innych funkcji. Tym razem producent chce uniezależnić gadżet, by ten nie wymagał łączności z telefonem (nie likwidując jednak tych opcji użytkownikowi).

Czasem ze smartfona lub tabletu trzeba zrezygnować i szybko przygotować sprzęt do gry. Wtedy Roadie tracił trochę sens. Roadie 2 można używać w trybie samodzielnym, więc parowanie nie jest już konieczne. Zaktualizowany smart stroik pojawił się w crowdfundingu na Kickstarterze, gdzie projekt można wspierać finansowo i zamówić taniej w pierwszych partiach. Roadie 2 to generalnie niemal ten sam wyrób jeśli chodzi o mechanizmy działania oraz kompaktowość urządzonka. Projekt zyskał niewielki OLEDowy ekranik, pozwalający na podgląd części wybranych ustawień. Umożliwi to konfigurowanie, a raczej wybór kilku trybów strojenia (ok. 20 profilów możemy wcześniej dobrać, by mieć je w zanadrzu).

Roadie 2

Nie trzeba też polegać na mikrofoniku smartfona. Jest detekcja wibracji (zaletą odejścia od poprzedniego rozwiązania jest brak konieczności przebywania w wygłuszonym pomieszczeniu). Strojenie mini robocikiem trwa ok. 30 sekund (ale chyba jednej strony?). Roadie 2 poradzi sobie z sześciostrunowymi „elektrykami”, gitarami akustycznymi, klasycznymi lub hawajskimi (stalowymi), a także z mniej typowymi, 7- i 12-strunowcami, ukulele, mandolinami, czy banjo. Producent przygotował nawet mocniejszą odmianę Roadie Bass dla gitar basowych. Dosyć kompleksowo! Autorzy zapewniają przy tym, że Roadie jest 3 razy dokładniejsze od ludzkiego ucha.

Smartfon to dalej ważna część systemu, ale już nie konieczna przy samym strojeniu. Prze aplikacje można wgrywać do Roadie ustawienia, bawić się w personalizowanie (np. przestery) i trzymać ulubione konfiguracje w pamięci telefonu. Finalna cena Roadie 2 ma wynieść 129 dolarów, a Roadie Bass ok. 150.

źródło: Kickstarter