Kamerka QooCam nagrywa w 360-stopniowych panoramach lub stereoskopowym 180. Dwa modne ostatnio formaty w jednym gadżecie.

QooCam

Jeszcze zwykłym kamerkom zdarza się debiutować w nietypowym formacie, a co dopiero tym sferycznymi. Ostatnie lata to sporo eksperymentów w segmencie jakichkolwiek rejestratorów. Te z obiektywami 360 wciąż się kształtują, szukając optymalnej formy. Wciąż producenci badają temat i próbują odnaleźć najwygodniejszy wariant do nagrywania w tak szerokim polu widzenia. QooCam otrzymało design pałeczki, na której końcu zmieszczono sensory (zdejmowane!).

Kamerka QooCam potrafi rejestrować materiały sferyczne, ale i 3D, a to z uwagi na aż trzy obiektywy. Do tego końcówka z elementami optycznymi może być umieszczana w różny sposób, więc użytkownik ma do dyspozycji kilka opcji utrzymania sprzętu. Zależnie od potrzeb, poszczególne układy sprawdzą się lepiej w innych sytuacjach. Modułowość to zawsze większe pole manewru i szerszy zakres możliwości. Wydaje się, że podłużny kształt gadżetu to tu całkiem sensowna propozycja.

QooCam

Niestety efekty 360 i 3D nie łączą się. Kamerka nagrywa w pełnym zakresie 360 stopni lub w 180, ale w trójwymiarze. Google mocno promuje ostatnio ten drugi format, więc tego typu urządzeń będzie przybywać. Jeśli kamerka potrafi zapisać oba widoki to mocno na tym zyskuje wobec konkurencji. Wszystkie trzy obiektywy mają sensory 4K z 30 fps. Podwójny moduł pozwala na zabawę głębią ostrości po fakcie, czyli regulowanie ostrości zdjęć. Mamy więc sporo funkcji. Od pełnych panoram, aż po stereoskopowe filmy. Do tych drugich potrzebne są oczywiście gogle VR (żeby doświadczyć efektu).

Jakość można zmieniać. Przy zmniejszaniu rozdzielczości poprawi się płynność obrazu. W 2K nagramy już w 120 klatkach na sekundę. Jest też żyroskopowe wsparcie stabilizacji obrazu, tryb time-lapse, streamowanie na żywo oraz edycja materiałów w aplikacjach mobilnych na systemy iOS lub Androidzie. Smartfon jest ekranem dla treści. Tak robią już niemal wszyscy producenci z racji sporych możliwości jakie dają współczesne telefony. Na ile pracy wystarczy akumulatorek? 2600 mAh ma dać ok. trzy godziny ciągłego zapisu. To nieźle, ale wszystko zależy od dobranych parametrów. Na razie kamerka QooCam bierze udział w crowdfundingowej kampanii na Kickstarterze, więc do ewentualnej premiery jeszcze kilka miesięcy. Na tym etapie można już zamówić w przedsprzedaży nawet o 100 dolarów mniej. Finalna cena ma wynieść 399$. System spokojnie umocujemy na popularnych uchwytach, ale w niektórych będzie mniej wygodnie, bo pałeczka swoją długość jednak ma (producent pokazał mocowanie do kasku, czy drona).