Pilot – słuchawka tłumacząca języki na żywo

20 Maj 2016

Mobilny tłumacz daje nowe możliwości, zwłaszcza w czasie rzeczywistym. Jest sporo rozwiązań, które usprawniają dogadanie się stron rozmawiających w innych językach. Wciąż sporym problemem jest idealne zrozumienie kontekstu, ale można porozumieć się używają możliwie prostego języka. Na Indiegogo znalazłem projekt słuchawki, która jest jednocześnie translatorem w czasie rzeczywistym. To co model usłyszy, przetłumaczy nam w natychmiastowy sposób.

Pilot

Całość może przypominać gadżety z filmów science fiction (pierwszy na myśl przychodzi mi Start Trek), gdzie rozmawiały ze sobą różne rasy wszechświata. U nas na globie są w użytku setki języków (licząc z dialektami, ale nie uwzględniając tych niszowych) i wciąż nie mamy idealnego rozwiązania. Bardzo trudno jest wprowadzić asystentów głosowych (patrz nasz kraj…), a co dopiero wszystko tłumaczyć. Słuchawka Pilot podejmuje wyzwanie i postara się wdrożyć rozwiązanie dla multi-językowych konwersacji.

Tłumaczenie odbywa się niemal na żywo, a potrzebuje małego opóźnienia. W trakcie jednego procesu jest gotowe do translacji kolejnego. Komunikacja nie wymaga nawet dostępu do Internetu, ale i tak gadżecik do ucha łączymy ze smartfonem, gdzie odbywa się spora część przetwarzania. Właśnie w telefonie znajduje się pełen słownik i baza danych, aby ominąć konieczność bycia online. Internet to zawsze bariera dla tego typu urządzeń. Jedziemy do obcego kraju, gdzie potrzebujemy tłumaczenia, a nie szukania łącza.

Pilot app

W zestawie dostępnych bezpłatnie ma być kilka najpopularniejszych języków, natomiast te trudniejsze trzeba będzie dokupić (polski język jest w planach na przyszłość). Zamiana języka na tekst, a potem przemiana go w ten zrozumiały dla nas + proces odwrotny, będzie wymagało pewnych warunków (m.in. ciszy). To dosyć trudne zadanie, ponieważ rozmowa musi nieco zwolnić. Zbyt szybki natłok słów może być problemem. Autorzy nie boją się powalczyć i szykują prototyp na przyszły rok. Warto tutaj przypomnieć, że Microsoft pracuje nad swoim silnikiem do tłumaczeń na żywo dla Skype’a, a i Google Translator rozwija swoje oprogramowanie.

Dopiero w 2017 roku zobaczymy finalną wersję słuchawki Pilot i będzie można ocenić jej działanie. Para słuchawek jest wyceniana na 300 dolarów i na szczęście modele mają też służyć do słuchania muzyki, więc nie będą ograniczone do jednego zadania. Już teraz można zainteresować się innymi wynalazkami, które pomogą w tłumaczeniu. Powiązałem je na dole wpisu.

źródło: Indiegogo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *