Gestowe systemu obsługi gadżetów są dziś dostępne w różnych urządzeniach, ale na razie rzadko się z nich korzysta. Niebawem będę w powszechnym użytku, ponieważ są naturalne i intuicyjne (jeśli mechanizmy i algorytmy precyzyjnie przyszykowane). Na rynku swoje możliwości prezentuje w tej dziedzinie już kilka zespołów (plus wielokrotnie więcej nad nimi pracuje). Szwajcarscy naukowcy z Empa prezentują swój system tego typu. Możliwości udało się zmieścić w zegarkowym pasku.

Empa

Większość technologii dla gestów wykorzystuje połączenie żyroskopów, akcelerometrów, czy kamer. W tym konkretnym przypadku zastosowano zupełnie inne metody przekazywania ruchu. Wszyte w materiał (drukowany w 3D) sensory są piezorezystywny. Wykorzystywany jest to efekt zjawiska polegającego na zmianie rezystancji elektrycznej materiału pod wpływem siły mechanicznej (za Wikipedią). Dzięki niemu wyczuwane są zmiany położenia nadgarstka (również ułożenia dłoni, m.in. wskazywania palcem, czy ściśnięcia ręki w pięść).

Autorom udało się to wykorzystać do rozpoznawania gestów, które z kolei posłużą do sterowania. W ten sposób powstał naręczny kontroler ruchu do obsługi różnych systemów i urządzeń. Przy użyciu tego bajeru udało się operować dronem, więc ustalanie komend dla poszczególnych ruchów ręki nie powinno być większym problemem. Zastosowanie można znaleźć w wielu segmentach. Od sterowania inteligentnymi domami, po wyspecjalizowane akcje dla VR/AR. Wszystko uwzględnia bezprzewodowy przekaz, więc podejrzewam, że łatwo będzie zintegrować pomysł z różnymi przedstawicielami świata wearable.

Autorzy chcą nadać gestom wiele znaczeń. Tworzyć sekwencje o różnych układach. Dzisiejsze propozycje są w tym ograniczone, więc liczę, że ten projekt poprawi właściwości rozwiązań gestowych kontrolerów. W tym przypadku dokładność jest bardzo ważna, a materiał z piezorezystywnymi elementami jest podobno bardzo czuły. Tego właśnie dzisiejszym kontrolerom gestowym potrzeba. Na razie mamy do czynienia z prototypem, co niestety oznacza, że na dopracowany wariant trzeba będzie jeszcze poczekać.

źródło: Empa