Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 8

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. Arsenal – asystent dla fotografa [fotografia]

Nie oszukujmy się – większości z nas ciężko wejść na odpowiedni poziom fotograficzny, a najlepszy aparat nie zrobi z nas mistrza tylko z uwagi na setki trybów i ustawień. Trzeba wiedzieć jak je obsługiwać. Najlepiej manualnie. Przystawka Arsenal to gadżet do aparatu, dzięki któremu wykonywanie idealnych zdjęć będzie łatwiejsze. Asystent ze Sztuczną Inteligencją ma pomóc dobierać ustawienia. Specjalna aplikacja da nam też zdalną kontrolę.

2. Fuze Card – smart karta płatnicza [mobile]

Ile kart płatniczych nosicie w portfelu? Pewnie za dużo. Co jakiś czas powstają próby stworzenia jednej do rządzenia pozostałymi. Inteligentną kartą płatniczą będzie Fuze Card. Pomieści aż 30 różnego typu kart: debetowych, kredytowych, lojalnościowych, upominkowych itp. Do tego w różnych standardach: zbliżeniowych z NFC, magnetycznych i EMV. Do tego apka do zapisu ich na jednym profilu. Przy transakcjach wystarczy wskazać konkretną kartę na mini ekraniku, gdzie wprowadzimy też PIN. Co ważne, można Fuze Card wsunąć do bankomatu!

3. Aryzon – „Cardboard” dla AR [gogle]

Dużo dobrego dla rynku VR zrobiły kartonowe gogle Cardboard od Google. Czas na podobny gadżet dla Rzeczywistości rozszerzonej. Smartfonowy, tani adapter też może w przystępny sposób dostarczyć nowych wrażeń. Wystarczy wsunąć telefon do Aryzon, a specjalne jego ułożenie rzuci cyfrową warstwę na szybkę przed naszymi oczami. Takie „hologramowe” treści, przypominające rozwiązania z HoloLens od Microsoftu (gogli AR kosztujących 3K $!).

4. Digitsole Smartshoe – inteligentne buty [wearable]

Smart obuwie robi się coraz ciekawsze. To już nie tylko inteligentne buty sportowe z czujnikami, ale o wiele więcej. Digitsole proponuje najinteligentniejszy z modeli. Smartshoe to sneakersy z mnóstwem opcji. Producent specjalizuje się w tym temacie, więc wprowadził chyba wszystkie swoje technologie, a nawet więcej. Digitsole Smartshoe grzeją, amortyzują, analizują postawę i chód, zbierają odczyty z aktywności, ale najbardziej efektowny jest samowiążący się system.

5. BELLE – asystent do pielęgnacji skóry [wellness]

Inteligentne narzędzia znajdziemy już w każdym segmencie. Także wśród gadżetów dla wellness. BELLE Smart Skin Coach to moduł z czujnikami służącymi do monitorowania skóry, czyli jej prawidłowej pielęgnacji. Sensory pozwalają na dbanie o cerę przy użyciu indywidualnej analizy, czyli spersonalizowane programu z asystentem. To taki mobilny system z aplikacją w formie zamiennika dla dermatologa, czy salonu piękności. Pomóc mają powiadomienia z przypomnieniami o stosowaniu odpowiednich działań, aby kondycja skóry była najlepsza.

6. Ahead – dodatek do kasku [wearable]

Słuchawki na uszach w trakcie jazdy jednośladem to niezbyt dobry pomysł, ale trudno o alternatywne rozwiązanie. Na szczęście z pomocy przychodzą nowe technologie. Ahead to przystawka do kasku, która przemienia go w akustyczną puszkę. Dzięki temu słyszymy zarówno dźwięki z zewnątrz, jak i sparowanego urządzenia, np. smartfona. Wibracje przekażą audio przez różne rodzaje kasków. Wykorzystać go można na rowerze, skuterze, czy motocyklu. Jest też system mikrofoników z wyciszaniem hałasu, więc można wygodnie prowadzić rozmowy telefoniczne.

7. Roxford – hybrydowy smartwatch przez pasek [wearable]

Hybrydowe zegarki to jedna z sekcji smartwatchów. Przeważnie moduły są mieszczone w kopercie, ale jest inna droga. Roxford oferuje swoje inteligentne funkcje w o wiele smuklejszym wydaniu, ponieważ wszytkie dodatkowe elementy umieszczono w smart pasku. Dzięki temu zegarek wygląda lepiej, a też dysponuje rozszerzonymi możliwościami. Smart pasek zlicza aktywność, ale czujniki wykorzystano też do gestowej obsługi sparowanego smartfona. Producent proponuje mnóstwo odmian, czyli personalizację.

8. Sehen – ubieralne lusterko [rower]

Lusterko w rowerze powinno być obowiązkowe. Dużo daje, zwłaszcza przy jeździe ruchliwymi ścieżkami rowerowymi i ulicami. Najfajniejsze modele jakie widziałem to te ukrywane w „rogach” do kierownicy. Sehen to oryginalna alternatywa do lusterek montowanych na rowerze. Jest wariantem ubieralnym – przystawką do okularów. Leciutkim dodatkiem, choć możliwe, że trochę denerwującym. Wydaje się, że jednak dużo szybszym do zareagowania na to co dzieje się za nami, ponieważ bez wibracji, które utrudniają podgląd.

9. Hapto – haptyczny kontroler VR [wearable]

Przy kontroli wirtualnego środowiska zaczyna się liczyć nie tylko precyzja, ale i odbiór kontaktu z trójwymiarowymi obiektami. Świadczy o tym mnogość projektów, które eksperymentują ze zwiększaniem imersji w świecie VR. Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest Hapto. „Rękawica” z wypustkami, oddająca dotyk, a więc jeszcze lepszą interakcję z wirtualną lub rozszerzoną rzeczywistością z goglami na głowie.

10. GObyLIVI – system na jednoślad [gadżety]

Kolejny w tym zestawieniu gadżet dla amatorów jazdy jednośladem. GObyLIVI to trzyczęściowy system wraz z aplikacją, mający uprzyjemnić korzystanie z funkcji sparownego smartfona, ale też i samego poruszania się rowerm lub skuterem. Moduł z diodowym, dotykowym ekranem na kierownicę przekaże powiadomienia lub wskazówki nawigacyjne, a zestaw słuchawkowy i/lub specjalny kask, ułatwią prowadzenie rozmów podczas jazdy. Jest też monitorowanie trasy oraz natychmiastowe alerty SOS.