Najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 6

13 Maj 2017

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. Evapolar 2 – osobisty microklimat [dom]

Klimatyzatory, nawet te bardziej mobilne, kojarzymy ze sporymi urządzeniami. Evapolar 2 to druga generacja naprawdę przenośnego modelu, który stworzy przyjemny microklimat i to wyłącznie dla jednego użytkownika. Bez wpływania na innych. Do tego odpowiednie nawilżenie powietrza, apka na smartfon oraz integracja z systemami smart domu, czyli opcja budowania automatyki. Nie muszę chyba zaznaczać, że wydajniej aniżeli przy użyciu klimy na całe pomieszczenie. Wadą będzie konieczność ciągłego ustawiania nadmuchu w naszym kierunku, no i dosyć stacjonarny tryb.

2. Slock – budzik na stopie [wearable]

Bransoletki fitness mogą wybudzić nas delikatnymi wibracjami w sposób bardzo cichutki. Nie obudzimy innych domownikiem hałaśliwym alaramem. Działają jednak podobnie jak typowy budzik, tj. można dać sobie jeszcze podrzemać. Wszyscy wiem jak potrafi się to skończyć. Żeby nie zaspać trzeba skorzystać z czegoś co nam nie daruje. Slock ma nas zmotywować. Skarpetkowy format nie przestanie łaskotać w stopę nim nie staniemy na nogi. Wbudowane czujniki nacisku muszą rozpoznać stojącą postawę, czym spełnią swoje zadania.

3. Coach T – wirtualny trener na kort [wearable]

Wynajem kortu nie należy do najtańszych, szczególnie w dłuższej perspektywie czasu. Jest jednak niczym przy angażowaniu trenera. Z jego usług warto skorzystać, bo przekaże sporo wiedzy, ale później trenować można już pod okiem czujników ruchu. Coach T to system sensorów na rakietę, aplikacji zbierającej odczyty oraz słuchawki Bluetooth z audio wskazówkami w czasie rzeczywistym. Asystent ma pomóc w analizie techniki, a także wyrabiać w nas pamięć mięśniową.

4. Haikara – smartwatch dla wrażliwych na estetykę [wearable]

Już od dawna producenci smart zegarków dbają o stylistykę oraz wykończenie. Wparze idą jednak funkcje i rozbudowa możliwości systemu. Haikara Watch to smartwatch koncentrujący się niemal wyłącznie na designie. Notyfikacje są tylko niewielkim dodatkiem. Autorzy wierzą, że klienci przyglądają się dziś inteligentnym gadżetom na rękę bardziej z uwagi na kolorowy ekranik i eleganckie tarczki, które można zmienić. Haikara obiecuje smukły, stylowy smart zegarek, który wytrzyma na jednym ładowaniu cały tydzień, a przy tym zaprezentuje na wyświetlaczu płynne motywy, wskazujące aktualną godzinę oraz podstawowe powiadomienia ze sparowanego smartfona. Czy to wystarczy?

5. Millo – smart blender [fitness]

Jak wyobrażacie sobie inteligentny blender? Nie główkujcie. Jest już gotowa propozycja. Millo proponuje kilka ciekawych rozwiązań, które mają wyróżnić AGD na tle pozostałych. Przede wszystkim specjalna technologia magnetycznego wirowania, nietypowa konstrukcja (pojemnik jest od razu przenośnym kubkiem) oraz aplikacja z opcją doboru ulubionych ustawień. Mają przyspieszyć konfigurację blendera pod najczęściej stosowane przepisy. Smartfon przyda się też do przeliczania kalorii i wartości odżywczych. Coś dla aktywnych.

6. AlarmShock – budzik z prądem [wearable]

Slock to nie jedyny gadżet na crowdfundingowej platformie, który obrał sobie za cel pomoc w porannym wstawaniu. AlarmShock wydaje się jednak być skuteczniejszy. Naręczne wearable identyczne zadanie, ale bardziej zwariowaną metodę. Jeśli podczas dwóch minut nie zejdziemy z łóżka i nie odłożymy naręcznej „zabawki” do specjalnej stacji, moduł zada nam trochę bólu. Po prostu popieści nas prądzikiem. Oczywiście z napięciem bezpiecznym dla zdrowia.

7. Loop – smart obrońca [wearable]

Napady na bezbronne kobiety to niestety wzrastające statystyki. Już nawet nie chcę poruszać politycznego tematu, ale większość z nas wie na czym polega problem ostatnich lat (szczególnie w Europie zachodniej). Zauważają to również producenci elektroniki. Od jakiegoś czasu przybywa rozwiązań, które mają pomóc w odstraszaniu lub alarmowaniu otoczenia o zagrożeniu (także najbliższych przez sparowany smartfon). Loop to inteligentna biżuteria z ukrytym przyciskiem paniki, SOS oraz ustalaniem pozycji na mapie, by nasi najbliższi mieli większe szanse na pomoc w krytycznej sytuacji.

8. Wrist Rack – smartfon na przedramieniu [wearable]

Co tam smartwatch! Po co parować telefon z zegarkiem jak można zainstalować go na ręku bezpośrednio… Wrist Rack to specjalnej konstrukcji uchwyt do smartfona, pozwalający na wygodne korzystanie z poziomu przedramienia. Projekt kierowany do naprawdę odważnych lub naprawdę potrzebujących. Autorzy chcą pokazać, że taki system mocowania ma sens. Teoretycznie tak, ale gabaryty konstrukcji jakoś nie przemawiają. Spore rozmiary ma rekompensować modny wygląd. Jest nawet ochrona wyświetlacza. Przy dzisiejszych przekątnych ekranu grono odbiorców sporo się zaweża.

9. SteelConnect dla Asusa ZenWatch 3 [wearable]

Asus ZenWatch 3 to jeden z tych smart zegarków, który posiada własne złącza do pasków. Jest kilka konstrukcji smartwatchów na rynku, które tak właśnie podeszły do tematu. Wyglądają super, ale strasznie ograniczają wymianę pasków. Można to robić wyłącznie z dedykowanej kolekcji. Na szczęście prawie każdy lepiej sprzedający się model otrzymuje od razu adapter od jakiegoś producenta akcesoriów. Okrągły ZenWatch 3 może taki zyskać, o ile zbierze środki na Kickstarterze. Został skontruowany tak, by estetycznie uzupełniać design Asusa, włącznie z trzema opcjami kolorystycznymi koperty. Dzięki temu użycie 22 milimetrowych pasków będzie teraz możliwe. Za element wzięła się ta sama firma, która stała za nietypowym paskiem REMOD. Z nim adapter też będzie współpracował.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *